Zwalczanie mrówek w domu i w ogrodzie: czy są dostępne uniwersalne preparaty?

Jak wszystkie inne owady, również mrówki nie powinny zagnieździć się w domu czy w ogrodzie. Mogą one przenosić wiele patogenów, a ponadto uszkadzają konstrukcje drewniane i niszczą rośliny. Czy istnieje uniwersalny sposób na zwalczanie mrówek zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz? Sprawdźmy!

Dwa sposoby na mrówki w ogrodzie i w domu

Istnieje wiele sposobów na zwalczanie mrówek. Jednak wiele z nich daje się stosować tylko wewnątrz lub tylko na zewnątrz. Chodzi tutaj zarówno o ekologiczne zwalczanie mrówek, jak i o to inwazyjne. Jednak dostępne są również metody, które sprawdzą się zarówno na mrówki w ogrodzie, jak i na małe mrówki w domu. Mowa o dwóch specjalistycznych metodach: oprysku szczegółowym i żelowaniu. Obie metody wykorzystuje na przykład firma Stander oferująca zwalczanie mrówek na drzewkach i w trawie, ale i w domu.

Oprysk szczegółowy to metoda, która wymaga rozpuszczenia środka biobójczego w wodzie. Następnie wykorzystuje się aplikator wody. Po identyfikacji gniazda mrówek rozpuszczony środek jest tam aplikowany. Oprysk szczegółowy to działanie miejscowe, przez co stosuje się go również w pomieszczeniach zamkniętych. Choć oprysk szczegółowy jest dopuszczalny w domu, zwykle wewnątrz zaleca się zastosowanie innej metody.

Najskuteczniejsze i najbezpieczniejsze zwalczanie mrówek przeprowadza się z użyciem uniwersalnej metody żelowania. Warto podkreślić, że tę metodę można określić jako ekologiczne zwalczanie mrówek. Nie stanowi bowiem zagrożenia dla roślin, zwierząt czy ludzi, ani też dla środowiska.

Prowadzi do zwalczania tylko i wyłącznie insektów. Co więcej, likwiduje nie tylko mrówki, ale również wiele innych owadów. Aby wykorzystać żel, wystarczy rozłożyć go w miejscach bytowania mrówek. Następnie pozostaje czekać, aż zwabione feromonami, zjedzą truciznę. Co więcej, przyniosą ją także do gniazda, dzięki czemu szybko uda się unicestwić całą populację. Wszystko to trwa krótko, jest bezpieczne i skuteczne.

Zwalczanie mrówek domowymi sposobami

Alternatywę dla metod profesjonalnych stanowi zwalczanie mrówek sposobami naturalnymi. Są to metody obojętne dla środowiska. W większości również nieszkodliwe dla roślin, choć od tej zasady są wyjątki. Wystarczy wspomnieć o najskuteczniejszym domowym sposobie na mrówki w ogrodzie. Chodzi o wyciąg z bylicy piołun. Wyjaławia on ziemię, przez co w miejscu zastosowania nie wyrośnie już więcej żadna roślina, a więc z jednej strony odnosimy zwycięstwo nad mrówkami, ale z drugiej strony, możemy też dorobić się w ogrodzie brzydko wyglądających „wysp”, gdzie nie będzie rosła nawet trawa.

Wywar z bylicy piołun to metoda, która nie jest te skuteczna w stu procentach. Natomiast pozostałe ekologiczne sposoby na małe mrówki w domu lub w ogrodzie wykazują jeszcze mniejszą skuteczność. Zatem zwalczanie mrówek najlepiej przeprowadzić z użyciem profesjonalnych metod. Jeśli sprawą zajmą się fachowcy, zabieg zostanie przeprowadzony szybko, a skuteczność będzie całkowita.