Projekty domów na wąską działkę – jakie warunki muszą spełniać?

Wybierając działkę pod budowę domu, warto zastanowić się, pod jaką zabudowę będzie pasować. Choć cena samej działki może być atrakcyjna, co wtedy, jeśli jej mankamentem jest kształt? Najwięcej wątpliwości można mieć przy wąskich działkach. Jednakże nawet na wąskim pasie ziemi, można postawić piękny dom. Istnieją specjalne projekty domów na wąską działkę, które pozwolą wykorzystać jej potencjał i zbudować komfortowy dom.

​Projekty domów na wąską działkę, a wymagania prawne

Niestety nawet na wąskiej działce wymagania prawne dla budynków są takie same. Przede wszystkim projekty domów na wąską działkę muszą być zgodne z warunkami zabudowy. Jeśli na danej działce można wybudować tylko dom dwupoziomowy z nachylonym dachem pod wyznaczonym kątem, to właśnie taki projekt należy znaleźć.

Prawo również reguluje położenie budynku względem granic działki. Dla ścian z oknami i drzwiami jest to odległość 4 m, a dla ścian pełnych jest wymagany odstęp 3 m od granicy działki. Zatem sama działka musi być co najmniej 3-4 metry szersza niż sam budynek, który na niej powstanie. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, może jednak przewidywać możliwość usytuowania ścian budynku w odległości 1,5 m od granicy z sąsiednią działką lub granicy ogólnej. Warto to sprawdzić lub wystąpić o warunki zabudowy, jeśli nasza działka nie podlega pod już ustalony plan.

Natomiast jeżeli chodzi o same projekty domów na wąską działkę, to możemy wybrać gotowy projekt. Wcale nie musimy zamawiać projektu na indywidualne życzenie. Wystarczy tylko sprawdzić w proponowanym projekcie warunki dotyczące minimalnej szerokości i długości działki.

​Jakie projekty domów na wąską działkę przejrzeć?

Tak naprawdę to zależy od samej działki i warunków zabudowy. Można jednak powiedzieć, że najbardziej popularne projekty domów na wąską działkę to domy piętrowe. Dają one możliwość zwiększenia metrażu domu w górę. Nie trzeba więc się martwić czy powierzchni na jednym poziomie wystarczy, aby zaaranżować pomieszczenia, które chcemy mieć.

Oczywiście można też znaleźć projekty wygodnych domów parterowych. Zwłaszcza jeśli działka jest wąska, ale bardzo długa, to wzdłuż można postawić obiekt imponujących rozmiarów. Wystarczy on na pewno dla kilkuosobowej rodziny. Na krótkiej działce lepiej się jednak sprawdzają domy piętrowe, gdzie na różnych poziomach budynku, wydzielimy inne strefy.

A co z garażem? Sporo osób nie wyobraża sobie nie mieć garażu. Opcji jest kilka, ale najczęściej wybierane są projekty, gdzie garaż jest integralną częścią budynku. Na wąskiej działce problemem może być jednak jego usytuowanie. Bardzo popularne jest budowanie garażu od strony głównej ulicy, aby mieć łatwy wjazd do garażu. Jeśli jednak nie jest to możliwe, warto postawić na obiekt na tyłach domu z możliwością dojazdu do niego po boku działki. Taki boczny wjazd może nie być najwygodniejszy, ale jest naprawdę rozsądnym rozwiązaniem.

​Projekty domów na wąską działkę oraz na płytką działkę

W kontekście wąskich działek używa się też pojęcia „płytka działka”. Oznacza ono, że działka jest bardzo długa od strony drogi dojazdowej, ale bardzo wąska między frontem a tyłem parceli. Dlatego też do takich działek najbardziej pasują domy o szerokiej elewacji, ale wąskiej elewacji bocznej. Takie działki mogą być również ciekawie zaaranżowane.

Wybierając wśród projektów https://pracownia-projekty.dom.pl/na_waska_dzialke.html, znajdziemy też budynki wąskie, ale za to szerokie. Mogą być parterowe lub z użytkowym poddaszem, a nawet z normalnej wysokości piętrem i dodatkowym poddaszem. Wielkość i kształt domu jest zależny od działki i warunków zabudowy, ale to nie oznacza, że mając nawet trudną działkę, nie możemy zbudować na niej pięknego domostwa.