Materace piankowe i ich rodzaje – co dla siebie wybrać?

Właściwie dopasowany materac to podstawa wygodnie spędzonej nocy. W sklepach na klientów czeka pełna gama tych produktów. Wśród nich chętnie kupowane są materace piankowe. Jakie z nich można znaleźć w sprzedaży? O czym warto pamiętać, wybierając dla siebie odpowiedzi materac z pianki?

Czym charakteryzują się materace piankowe?

Materace dzielone są obecnie na dwie główne kategorie, czyli na materace piankowe oraz na materace sprężynowe. Podział ten odnosi się do rdzenia materaca, czyli do jego środka. W materacach piankowych jest nim pianka, natomiast w sprężynowych sprężyny – najczęściej sprężyny kieszeniowe. Materace piankowe nie są zatem wyposażone w sprężyny, co także wpływa na ich właściwości oraz przeznaczenie.

Obecnie materace piankowe uznawane są przez wielu jako najlepsze na rynku, ponieważ cechują się one wysoką elastycznością punktową, są przewiewne, a także nadają się dla osób z alergiami. Oczywiście, nie każdy materac piankowy będzie równie wygodny, dlatego przed jego zakupem warto zapoznać się z różnymi dostępnymi wariantami pianek. Co wybrać?

Materace piankowe – rodzaje

Do materaców piankowych zaliczane są:

  • Materace lateksowe – powstają z naturalnego bądź syntetycznego lateksu (stosowane są także ich mieszanki),
  • Materace termoelastyczne – wykonane są z pianki VISCO, inaczej memory, to pianka poliuretanowa o mięsistej, gęstej strukturze, która po odciśnięciu na niej ciężaru powoli wraca do swojej formy,
  • Materace wysokoelastyczne – określane także jako materace HR, wykonane są z pianek poliuretanowych o otwartych komórkach, co powoduje, że są przewiewne, a także bardziej odporne na uszkodzenia i wytrzymałe od materaców ze zwykłych pianek,
  • Materace z pianek T – są to pianki tapicerskie, najtańsze na rynku, oznaczane są symbolem T z liczbą, która odnosi się do ich gęstości, im większa gęstość, tym pianka jest trwalsza.

Jaki materac piankowy wybrać dla siebie?

Aby wyspać się na materacu piankowym, warto postawić na ten o wysokiej elastyczności punktowej.

Doskonałym wyborem będzie wtedy materac lateksowy, na przykład od firmy MK Foam. Lateksowe materace są bardzo sprężyste i perfekcyjnie dopasowują się do ciała, a ponadto są wysoce odporne na odkształcenia, dlatego mogą posłużyć przez wiele lat. Są polecane dla osób z problemami z kręgosłupem.

Bardzo dobrym zakupem będzie także materac z pianki termoelastycznej. Jej charakterystyczną cechą jest dopasowywanie się do ciała nie tylko pod wpływem nacisku, lecz też ciepłoty. To pianki miękkie, cieple, idealne dla osób, które lubią leżeć na podłożach miękkich jak na chmurce. Także polecane są one dla osób z problemami z plecami i często używane są w materacach ortopedycznych.

Materace z pianek HR, czyli wysokoelastycznych są polecane dla osób, które szukają ekonomicznego, ale nadal wygodnego materaca.