Podłoga w łazience – co zamiast płytek?

Aranżacja podłogi w łazience najczęściej jest związana z wyborem płytek ceramicznych. Są one odporne na wilgoć, łatwe w czyszczeniu, ale powoli wychodzą już z mody. Ich miejsce zajmują coraz częściej wykładziny LVT oraz drewno. 

W czasopismach wnętrzarskich prym wiodą ostatnio aranżacje z drewnem w roli głównej. Czy rzeczywiście ten materiał nadaje się na wykończenie podłogi w naszej łazience?

Musimy pamiętać, że drewno to materiał naturalny, który reaguje na zmiany wilgotności w otoczeniu. Dlatego większość podłóg drewnianych w łazience ulegnie wypaczeniu lub przebarwieniom – przestrzega Andrzej Sienkiewicz, dyrektor sieci sklepów Nova Technologie Obiektowe. – Przy dużej wilgotności drewno pęcznieje i zwiększa swoją objętość, a przy niskiej wysycha i kurczy się. Jeśli więc chcemy mieć drewnianą podłogę w łazience, to nie tylko musimy wybrać odpowiedni gatunek drewna, ale musimy być pewni, że dysponujemy skuteczną wentylacją – podkreśla.

Podłoga w łazience – dobre jest drewno tekowe

Bez dużego ryzyka specjaliści mogą polecić właściwie wyłącznie drewno tekowe. Charakteryzuje się ono niskim współczynnikiem skurczu, a co za tym idzie, wysoką odpornością na wilgoć. Ponadto tek jest twardy, stabilny i bogaty w olejki żywiczne. Wykonane z niego podłogi są w naturalny sposób odporne na zagrzybienia i działanie czynników biologicznych.

Podłoga w łazience aranżacjaWarto pamiętać o tym, że zastosowanie drewna, nawet najbardziej odpornego, wymaga dużej dbałości o stan podłogi. Nie możemy pozwolić, aby się ono przemoczyło lub przesuszyło.

Jeśli mimo wszystko chcemy mieć drewnianą podłogę w łazience, najlepiej użyć drewna litego i olejowanego. W przypadku drewna lakierowanego, kontakt z wilgocią może spowodować rozwarstwienie lakieru i odbarwienie będące efektem utrudnionego wysychania zamoczonego miejsca. Olej będzie więc lepszy, tym bardziej, że wnika on w głąb drewna i impregnuje je.

Niektóre oleje trzeba dodatkowo zabezpieczyć woskiem, ale są też takie, które można stosować samodzielnie. Do pielęgnacji podłóg zawsze należy używać środków polecanych przez producentów konkretnych podłóg. Niektóre z nich mogą być dostępne wyłącznie w specjalistycznych sklepach, ale warto mieć na uwadze, że odpowiednia pielęgnacja zapewni podłodze dłuższą trwałość – mówi dyrektor firmy Nova.

Podłoga w łazience drewno

Podłoga w łazience – a może wykładzina?

Jeśli szukamy materiału, który jest podobny do desek drewnianych i bardziej odporny na warunki panujące w łazience, możemy wziąć pod uwagę wykładzinowe panele LVT.

Na rynku dostępnych jest ich dużo wzorów. Są one nadrukowywane na wykładzinie, a ich jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia producentów.

Wśród najbardziej popularnych paneli tego typu należą właśnie te, które stylizuje się na prawdziwe deski.

Materiałem odpowiednim do łazienek są również niektóre wykładziny PCW. Najczęściej można je spotkać w obiektach publicznych, szczególnie w szpitalach.

Dużą zaletą wykładziny PCW stosowanych na podłogach i ścianach w łazienkach jest brak fug, przez co takie powierzchnie łatwiej jest utrzymać w czystości. Jeśli wykładziny PCW mają być zamontowane w łazience, powinny mieć powierzchnię antypoślizgową, dobrze też, aby posiadały właściwości antybakteryjne. Dzięki odpowiednim dodatkom taka wykładzina może utrudniać rozwój bakterii i pleśni. Tego typu materiały mogą być stosowane nawet pod prysznicami – mówi Andrzej Sienkiewicz.

Innym rozwiązaniem, które można wziąć pod uwagę są wykładziny dywanowe. Weźmy jednak pod uwagę to, że mogą one nie być odporne na środki wybielające lub dezynfekujące, które są stosowane w łazienkach. Jeśli zdecydujemy się jednak na wykładzinę dywanową do łazienki, najlepiej zastosować płytki wykładzinowe, które w razie uszkodzenia można wymieniać pojedynczo.

fot. Nova Technologie Obiektowe