Meble drewniane – jak o nie zadbać?

Meble drewniane -jak o nie zadbać?Zakupienie mebli drewnianych to nierzadko spory wydatek, niemniej jednak również inwestycja na lata. Aby mogły one jednak pięknie wyglądać przez długi czas, warto pamiętać o tym, że ważna jest ich odpowiednia pielęgnacja. Jak zadbać o meble z litego drewna?

Drewno jest wyjątkowo pięknym materiałem – naturalnym, tworzącym przytulne przestrzenie, wytrzymałym, łatwym w odnawianiu. To powoduje, że także i dzisiaj meble drewniane cieszą się tak dużym zainteresowaniem, chociaż są droższe od mebli z łatwiejszych w utrzymaniu w czystości płyt meblowych. Gdy chcesz zakupić meble z drewna litego czy fornirowane, pamiętaj jednak o tym, żeby dobrać do nich odpowiednie preparaty do czyszczenia i konserwacji.

Jak zadbać o meble drewniane?

Przede wszystkim do czyszczenia mebli z drewna naturalnego zaleca się stosowani preparatów przeznaczonych właśnie do tego celu – najczęściej są to różnego rodzaju płyny, mleczka, woski czy preparaty w sprayu. Należy nanosić je miękkimi ściereczkami w niewielkiej ilości, nie dopuszczając do zawilgocenia drewna. Wszelki nadmiar preparatu należy od razu zetrzeć.

Najłatwiej jest z meblami lakierowanymi, które dzięki temu, że pokryte są warstwą ochronnego lakieru, są twardsze i bardziej odporne na zabrudzenia. Nieco bardziej czasochłonne w pielęgnacji są meble olejowane i woskowane, które nie mają takiej ochronnej warstwy – w ich przypadku powłoka wosku lub oleju może z czasem zanikać, dlatego konieczne jest jej uzupełnianie. Najczęściej konserwację zaleca się przeprowadzać raz lub dwa razy do roku.

Tego nie robimy!

– Do mebli drewnianych nie można używać szorstkich ścierek, ostrych gąbek oraz zbyt dużej ilości wody, ponieważ może ona wnikać w strukturę drewna i doprowadzić do jego wypaczenia.

– Mebli nie można myć w wykorzystaniem kuchennych detergentów, na przykład płynu do mycia naczyń, mleczek czyszczących ze ściernymi drobinkami.

– Na meblach z drewna nie powinno stawiać się gorących lub mokrych przedmiotów, na przykład naczyń, ponieważ mogą one pozostawiać niemożliwe do usunięcia ślady.