Estetyczne i zdrowe drzwi sosnowe

Estetyczne i zdrowe drzwi sosnowe

Drzwi nie są elementem wyposażenia domu, które wymieniamy często. Zazwyczaj tylko z okazji generalnego remontu, lub przy wyposażaniu nowego loku. Wymieniając, czy też zakładając nowe drzwi w domu, w mieszkaniu czy też w każdym innym miejscu, musimy bardzo mocno zastanowić się nad tym, jakie drzwi będą dla nas najlepsze i jakie rozwiązanie będzie również adekwatne do naszego budżetu domowego.

Drzwi sosnowe – praktyczne rozwiązanie

Zawsze będziemy dążyć do osiągnięcia optimum, złotego środka. Tutaj warto w sposób szczególny wskazać na rozwiązanie, które będzie z jednej strony estetyczne, będzie trwałe, a z drugiej strony także będziemy mogli mówić o rozwiązaniu, które nie będzie nas wiele kosztować. Chodzi nam mianowicie o drzwi sosnowe. Zasadniczo, jeśli mówimy o takim materiale, jakim jest drewno sosnowe, trzeba powiedzieć, że jest ono stosunkowo tanie w porównaniu do innych gatunków drewna. To jeden z najczęściej wybieranych materiałów w meblarstwie w naszym kraju.

Czy drzwi sosnowe są trwałe, skoro są tanie?

Generalnie zasada jest taka, że im drewno jest twardsze i bardziej wytrzymałe, tym jest droższe. Stąd zawrotne ceny bardzo twardych gatunków drzew egzotycznych. Sugerowałoby to jednak, że sosna, skoro jest tania, będzie podatna na uszkodzenia. Nie do końca jest to prawdą. Sosna należy do średniej twardości drewna, bardzo często wykorzystywanego w meblarstwie oraz w wyposażaniu wnętrz. Sosna nie jest drewnem bardzo trwałym, aczkolwiek po odpowiednim zakonserwowaniu i przy odpowiednim użytkowaniu, również owe drzwi sosnowe będą mogły nam służyć przez bardzo wiele lat. Skąd bierze się więc niska cena tego surowca? Przede wszystkim z racji wygodnej, prostej uprawy sosen. Drzewo to ma niskie wymagania odnośnie gleby, rośnie zaś szybko. W związku z tym, że jest wystarczająco wytrzymałe na zastosowanie w przemyśle meblarskim, stało się najpopularniej obsadzanym drzewem przemysłowym w Polsce.

Mówiąc o drzwiach sosnowych, wskażemy na to, że mogą być one wykorzystywane zarówno jako drzwi wewnętrzne, a także jako drzwi zewnętrzne. Na rynku mamy bardzo wiele różnych materiałów, z których wykonywane są drzwi. Mamy bardzo różne rodzaje drewna, aczkolwiek jeśli mówimy o sośnie, to jest to jedno z tych popularniejszych materiałów wykorzystywanych nie tylko w kontekście drzwi, ale także i innych elementów wykończenia wnętrz. Na pewno podstawową zaletą drzwi sosnowych jest ich cena, która w każdym ze sklepów jest dosyć atrakcyjna. Niemniej jednak musimy również wskazać w tym miejscu na taki aspekt jak estetyka. Drzwi sosnowe jak najbardziej bowiem mogą być również bardzo estetyczne. Sosna jest jasna, więc bez problemu można zmienić jej kolor, pokrycie naturalnej faktury słojów będzie łatwe. Z uwagi na to, że na rynku mamy dosyć sporą konkurencję, musimy powiedzieć, że niezależnie od materiału, w większości przypadków drzwi, które mamy dostępne w sklepach, odznaczają się dobrą jakością.

Drewno sosnowe

Drzwi drewniane sosnowe na pewno nie są pozbawione wad. Wady te jednakże na pewno nie przyćmią zalet. Mówiąc o wadach wskażemy na taki element, jakim jest podatność na warunki atmosferyczne. Miękkie drewno zazwyczaj bardziej chłonie wilgoć, a co za tym idzie bardziej „pracuje”, czyli rozszerza się i zwęża. Może to powodować pękanie. Nie jest to jednak zbyt duży problem przy dzisiejszej ilości i jakości kosmetyków do mebli drewnianych. Drzwi sosnowe wystarczy w odpowiedni sposób konserwować. Konserwacja drzwi pozwoli nam je długo użytkować, bez większych problemów. Prawdą jest jednak, że sosna nie jest aż tak odporna jak na przykład dąb, dlatego wybierana jest raczej na drzwi wewnętrzne niż wejściowe do domu.

Drewniane drzwi sosnowe mogą zostać uznane za wybór optymalny. Zwłaszcza, jeżeli bierzemy pod uwagę zakup drzwi wewnętrznych. Świetnie wpasowują się w wymagania rynku. Posiadają zadowalające właściwości dźwiękoszczelne, termoizolacyjne i odpornościowe. Nie tak łatwo je zadrapać, dobrze radzą sobie też ze ścieraniem. W przemyśle meblarskim są doceniane za to, że przy swojej średniej twardości dobrze poddają się obróbce mechanicznej. Dzięki temu dostępne są w wielu różnych wariantach wyglądu. Cena zadowala każdego, gdyż jest stosunkowo niska. Sosna może być więc uznana za idealny materiał na drzwi, zwłaszcza dla świeżego małżeństwa do ich pierwszego domu.

Sosna stosowana nie tylko w produkcji drzwi

Podczas wybierania poszczególnych elementów wyposażenia mieszkania powinniśmy wziąć pod uwagę całościowy plan. Dobrze jest mieć w głowie pełną koncepcję tego, jak chcemy, aby nasz dom wyglądał. Dobieranie różnych, niekiedy znacznie od siebie odmiennych elementów może dawać niezbyt zadowalający efekt końcowy. Elementy można co prawda dobierać na zasadzie kontrastów, jednak trzeba robić to umiejętnie. Sosna może nam przyjść z pomocą. W jaki sposób? Wspominaliśmy o tym, że jest to materiał bardzo popularny w meblarstwie w naszym kraju. Nie będzie więc praktycznie żadnym problemem, aby zakupić, bądź zamówić, taką samą stolarkę okienną i drzwiową. Jeśli chcemy pójść jeszcze o krok dalej, możemy do tego zestawu dopasować sosnowe meble. Również z nimi nie będziemy mieć żadnego problemu.