Lewitujące książki czyli minimalizm na każdą kieszeń

We współczesnych aranżacjach wnętrz stawia się przede wszystkim na niebywałe efekty wizualne oraz na funkcjonalizm. Z mody już dawno wyszły meblościanki zajmujące całe ściany. W ich miejsce projektanci wnętrz proponują minimalistyczne rozwiązania – niewielkie komody czy pojedyncze szafki, na których można umieścić wszelkie drobiazgi, książki czy ciekawie prezentujące się pudełka do przechowywanie rzeczy. Innym, rewelacyjnym zresztą, pomysłem na funkcjonalizm w praktycznie każdym pomieszczeniu są tzw. niewidzialne półki na książki. Ten, kto jeszcze nigdy o nich nie słyszał, z całą pewnością będzie zachwycony, gdy zobaczy je po raz pierwszy.

Małe półki na książki

Czym są niewidzialne półki na książki? To niewielkiej wielkości prostokątny mebel przytwierdzony bezpośrednio do ściany. Efektem tego jest fantastyczne wrażenie jakoby książki nie były na niczym ułożone a po prostu wisiały poziomo w powietrzu. Ten trik okazuje się znakomity w swej prostocie. Niewidzialna półka wszędzie znajdzie swoje odpowiednie miejsce. Wystarczy naprawdę niewiele niezagospodarowanej przestrzeni na ścianie, by móc ją tam umieścić.

Niewątpliwą zaletą tych wiszących platform jest również uniwersalność. Meble te współgrają niemal z każdą stylistyką wnętrza, niezależnie od tego czy królują w niej nowoczesne formy czy dominują raczej te tradycyjne. Prosty sposób montażu natomiast sprawia, że ten lekki mebel to odpowiednie rozwiązanie dla każdego. Zachwyceni niewidzialnymi półkami będą przede wszystkim miłośnicy czytelnictwa. Zwłaszcza ci, którzy z chęcią prezentują znajomym swoje książkowe okazy, będą zachwyceni wiszącymi półkami. Kolejną zaletą tych zmyślnie skonstruowanych mebelków jest możliwość częstej zmiany ściennej dekoracji. To właśnie z unoszących się książek wykonana jest kompozycja, więc zależy ona od wyglądu ich grzbietów. Naścienny układ może być zatem wielokolorowy bądź utrzymany w jednej tonacji kolorystycznej – wszystko zależy o inwencji posiadacza unikalnej półki.

Niewidzialne półki na książki świetnie odnajdą się w różnych pomieszczeniach, dodając im nowoczesnego charakteru. Może to być salon, sypialnia, pokój dziecięcy, a nawet jadalnia. Instalacja tych funkcjonalnych mebli może również zachwycać gości coraz częściej popularnych kawiarni czy restauracji połączonych z czytelnią. Niewidzialna półka to funkcjonalizm połączony z wyjątkowym stylem. O jednym warto pamiętać – by przy wyborze książki zwracać uwagę nie tylko na jej designerską okładkę, lecz również na treść !

Autorem artykułu jest Sylwia Kołodziej – specjalista ds. wyposażenia wnętrz sklepu internetowego Edinos.pl.