Jakie kolory najbardziej sprawdzają się w dekoracji wnętrz?

Kolory we wnętrzach pozwalają uzyskać niezwykłe efekty. Z ich pomocą możesz kreować charakter pomieszczenia, modelować optycznie jego wymiary oraz wpływać na nastrój, jaki będzie panował we wnętrzu. Wybierając kolory do dekoracji wnętrz warto sugerować się modą, lecz przede wszystkim należy wziąć pod uwagę indywidualne preferencje mieszkańców, które warunkują dobre samopoczucie. 

Ponadczasowa biel w dekoracji wnętrz

Biel jest barwą ponadczasową oraz znakomitym tłem dla pozostałych barw, stanowiących dekorację pomieszczenia. Jej neutralność, jasność oraz uniwersalność zastosowania sanowi doskonałą bazę do dekoracji każdego pomieszczenia. Warto jednak pamiętać, że jej nadmiar w pomieszczeniu może spowodować, że osiągniesz efekt zbyt sterylny.

Wybierz biel jako kolor ścian w przypadku, gdy meble oraz dodatki ożywią pomieszczenie i nadadzą mu unikalności. Biel można łączyć z wieloma kolorami, które dobierzesz bezbłędnie przy użyciu koła kolorów – na zasadzie kontrastu lub dopełnienia. Intensywne barwy w pomieszczeniu białym warto łączyć na zasadzie dopełnienia, kontrast mógłby wprowadzić zbytnie zamieszanie. Pastele dobieraj kontrastowo.

Jasne barwy w aranżacji pomieszczeń

Pastelowe odcienie pozwalają dekorować pomieszczenia, nadając im subtelności, delikatności oraz stonowanego efektu. Jasną żółć możesz zestawić z odcieniem lawendowym, a bladą brzoskwinię z jasnym odcieniem turkusu. Modny kolor miętowy pięknie komponuje się z dodatkami w kolorze łososiowym lub z ciemniejszym odcieniem zieleni.

Jasne barwy optycznie powiększą wnętrze, sprawdzą się również w pomieszczeniach o zbyt niskim poziomie naturalnego doświetlenia. We wnętrzach, w których dominują pastele najlepiej prezentują się meble w jasnym odcieniu drewna oraz białe. Jeżeli chcesz wzbogacić dekorację wnętrza o modny akcent, poznaj kilka słów o dekoracyjnym malowaniu, które Cię zainspirują.

Jak łączyć kolory w dekoracji wnętrz?

O tym, czy wnętrze będzie miało spójny charakter decydują nie tylko odcienie, ale ich połączenia. Łącz kolory na zasadzie dopełnienia lub kontrastu, jednak pozostań w tonacji zimnej, ciepłej lub neutralnej. Zbytnie wymieszanie kolorów we wnętrzu może nie wyglądać korzystnie. Jeśli decydujesz się na pomieszczenie, w którym dominuje szarość, warto ożywić ją jasnym odcieniem błękitu, fioletu lub fuksji.

Do pomieszczeń, które urządzone są w neutralnych barwach możesz dobrać dodatki w barwie czerwieni. Ciepłe kolory to przede wszystkim odcienie żółci i pomarańczu, które wpływają na zdolność koncentracji i konstruktywnego myślenia. Zastosuj je w domowym gabinecie lub w pokoju dziecka. do salonu wybieraj barwy optymistyczne, w sypialni zadbaj o wyciszenie.