Jak wybrać klamkę do drzwi zewnętrznych?

Znalezienie odpowiednich drzwi wejściowych jest niezwykle ważne, podobnie jak wybór stylowego, wytrzymałego i funkcjonalnego okucia. Być może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale klamka nie tylko dopełnia ogólny wygląd Twoich drzwi, lecz także zapewnia element bezpieczeństwa. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę podczas zakupów!

Klamki z kluczem

Proponowane modele cieszą się niesłabnącą popularnością. Zwykle znajduje się nad nimi zasuwka, czyli dodatkowy mechanizm blokujący. Obsługuje się go za pomocą klucza i pokrętła. Klamki wykonane są z różnych materiałów. Najczęściej producenci proponują akcesoria z antycznego mosiądzu, przecieranego brązu lub satynowego niklu. Zamiast klamki możesz wybrać elegancką gałkę, którą obraca się w górę lub w dół.

wybor klamki

Zamek rurowy i wpuszczany

Zamki z kluczem (i niektóre bezkluczykowe) są podzielone na dwa różne style: rurowy lub wpuszczany. Model rurowy stosowany jest w większości domów. Instalowanie zamków rurowych jest dość proste. Występuje jako komplet uchwytów o pełnej długości lub monolityczny zestaw uchwytów.

Z kolei zamek wpuszczany stosowany do ciężkich drzwi wejściowych mieszkalnych i komercyjnych. Posiada szerszą i grubszą zasuwę, a także funkcję „awaryjnego wyjścia”, która umożliwia obrócenie klamki. Z kolei zasuwa obraca się wraz z nią. Zamki wpuszczane są zwykle uważane za bezpieczniejsze, ponieważ są grubsze i bardziej skomplikowane. Zapewniają więc lepszą ochronę przed złodziejami. Mogą być również trudne do zainstalowania, dlatego najlepiej ją pozostawić profesjonalistom.

Elegancka i trwała klamka

Z reguły chrom, nikiel i stal nierdzewna będą wyglądać lepiej na zewnątrz niż inne wykończenia, takie jak polerowany mosiądz. Elegancka klamka ze stali nierdzewnej wymaga minimalnej konserwacji. Proponowany model jest niezwykle wytrzymały, dlatego znajduje zastosowanie zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i komercyjnych. Świetnie sobie radzi w trudnych warunkach atmosferycznych. Co ważne, stal nierdzewna dobrze zatrzymuje wilgoć. Nie musisz się więc martwić o rdzewienie klamki i okuć, nawet jeśli mieszkasz w wilgotnym klimacie. Stal nierdzewna jest nieporowata, dlatego brud, kurz i bakterie nie osiadają na niej tak łatwo, jak na innych materiałach. Możesz ją łatwo utrzymać w czystości.

Okucia stalowe są niezwykle wytrzymałe, dzięki temu możesz mieć pewność, że skutecznie uchronią Cię przed potencjalnymi intruzami. Dodatkowo zachowują piękny wygląd i połysk przez lata, nawet w surowym klimacie.

Dodatkowe opcje

Chociaż standardem są zamki z kluczem, istnieją inne ulepszenia i funkcje bezpieczeństwa, które warto rozważyć. Po pierwsze, istnieje dostęp bezkluczykowy, znany również jako zamek elektroniczny. Wymaga baterii i ma klawiaturę do blokowania lub odblokowywania zasuwy. Zwykle sprzedaje się go z zasuwką i uchwytem. Komplet zawiera tradycyjny klucz i współpracuje z zamkiem rurowym. Kolejnym zabezpieczeniem dostępnym dla drzwi wejściowych jest wielopunktowy system zamykania. Zabezpiecza drzwi wejściowe na górze, na środku i na dole za pomocą jednego ruchu kciuka. Dzięki temu Twoje drzwi wytrzymają większą siłę, co utrudni włamanie.