Jak urządzić małą kuchnię?

Urządzenie kuchni o powierzchni pięciu czy sześciu metrów kwadratowych to nie lada wyzwanie. Takie malutkie kuchnie ciągle jeszcze występują w wielu polskich mieszkaniach. Zatem, jak urządzić małą kuchnię?

Jak urządzić małą kuchnię? fot.: Black and Milk Residential

Gdy mamy tak małe pomieszczenie musimy pogodzić się z tym, że zabudowa meblowa nie będzie zbyt długa. Zawsze gdy tylko się da starajmy się stworzyć zabudowę w kształcie litery L. Zabudowa tylko wzdłuż jednej dłużej ściany sprawia, że otrzymujemy niewygodne tramwajowe pomieszczenie.

Jak urządzić małą kuchnię – jaki sprzęt AGD będzie najlepszy?

Gdy mamy malutką kuchnię kupujemy małą lodówkę, która zmieści się pod blatem. Zlew wybieramy wąski jednokomorowy. Podobnie płyta także powinna być mniejsza, czyli taka na dwa stanowiska. Jeśli decydujemy się na zmywarkę to również wybieramy wąską 45 cm. Należy także zrezygnować z dużych okapów wystarczy mały podszafkowy.

Jeśli w kuchni jest okno – instalujemy na nim roletę, ewentualnie zazdrostki. W małej kuchni koniecznie należy zamówić meble pod wymiar, bo tylko wtedy można funkcjonalnie zabudować małe pomieszczenie. Warto mieć chociaż jeden pion szuflad bo są one bardzo praktyczne. Górne szafki najlepiej zabudować pod sam sufit w formie trzech rzędów. Oprócz tego na innej ścianie gdzie nie ma głównej zabudowany można zainstalować kilka otwartych półek albo relingi bo jest to bardzo wygodne rozwiązanie.

Jak urządzić małą kuchnię? fot.: Torie Jayne