Jak samodzielnie wykonać podłogę z desek – instrukcja i porady

Podłoga wykonana z desek to szlachetny dodatek dla każdego wyjątkowego wnętrza. Często stanowi  marzenie wielu z nas. Coraz częściej decydujemy się na wykonanie podłogi z drewna, jednak z powodu jej wysokiej ceny staramy się zbudować ją sami.

Jak samodzielnie wykonać podłogę z desek - instrukcja i porady

Jest to zadanie bardzo pracochłonne i żmudne, a jeden mały błąd może zepsuć cały efekt, dlatego w poniższym artykule staramy się przedstawić Państwu krok po kroku, poszczególne etapy budowy podłogi z desek, dodatkowo podpowiadamy na co zwrócić uwagę wybierając materiał na podłogę.

Co musimy wiedzieć o deskach podłogowych?

 1. deski podłogowe to produkty o szerokości większej niż 7 cm,
 2. długości większej niż 50 cm,
 3. możemy je podzielić na deski lite i warstwowe,
 4. deski lite to elementy wykonane z jednego kawałka drewna, natomiast warstwowe posiadają wierzchnią warstwę wykonaną ze szlachetnych gatunków drewna np: dąb, jesion, orzech, a  ich spodnia część wykonana jest zazwyczaj ze sklejki brzozowej wodoodpornej,
 5. deski lite powinniśmy wybierać o szerokości do 14 cm, szersze sa niebezpieczne, gdyż bardzo pracują (mogą pękać, wypaczać się, szczeliny pomiędzy nimi się powiększają),
 6. deski warstwowe możemy stosować o szerokości większej (16 cm, 18 cm, a nawet 45 cm) ponieważ pod deski warstwowe stosujemy podkłady, które odprężają podłogę, co powoduje mniejszą ich pracę,
 7. deski lite można wielokrotnie odnawiać ( cyklinowanie +lakierowanie), natomiast warstwowe nie,
 8. deski lite posiadają czterostronne fazowanie krawędzi, podkreśla ono naturalny charakter podłogi drewnianej oraz ukrywa drobne szczeliny w podłodze, które mogą powstać podczas sezonu grzewczego.

Materiały i sprzęty jakie należy przygotować do samodzielnej budowy podłogi z desek

 1. 1. LEGARY –  wykonane z drewna iglastego, o szerokości minimum 5 cm, długość legarów – krótsze od długości podłogi o 4 -5 cm, odstępy między legarami powinny wynosić minimum 59 cm, pomiędzy legarami układamy izolację.
 2. 2. STALOWE WKRĘTY – służą do mocowania legarów do podłogi, i desek do legarów oraz listew wykończeniowych, ich grubość zależy od grubości drewna, mogą być wyposażone w kołki rozporowe lub podkładki.
 3. 3. DESKI PODŁOGOWE – wybieramy zgodnie z informacjami przedstawionymi powyżej.
 4. 4. NARZĘDZIA – młotek, wkrętarka

Etapy budowy podłogi z desek drewnianych

1. IMPREGNACJA

 • przed rozpoczęciem montażu podłogi wszystkie elementy drewniane powinny zostać zabezpieczone środkiem impregnującym, zabezpieczy to drewno przed grzybami, wilgocią; impregnację możemy wykonać na dwa sposoby:
  – powierzchniową – smarowanie pędzlem, kąpiele lub natrysk
  – wgłębną – ciśnieniową, próżniową lub ciśnieniowo-próżniową
 • możemy również zdecydować się na zakup gotowych już elementów, ułatwi to nam pracę a dodatkowo da pewność, że materiał drewniany jest zabezpieczony przez profesjonalistów, odpowiednimi, najlepszymi środkami i w najlepszy sposób. Deski mogą wymagać dodatkowego zaimpregnowania po montażu lakierami, olejami lub pokostem, wszystko zależy od efektu, jaki chcemy osiągnąć.

2. LEGARY

 • przed montażem legarów musimy przyciąć je na wymaganą długość,
 • dodatkowo w każdym z legarów wiercimy otwory pod wkręty,
 • warto również umieścić pomiędzy legarami a podłogą izolację ( która zapewni nam ochronę akustyczną – zapobiega dudnieniu podłogi i przeciwwilgociową ), może być wykonana np. z warstwy filcu i gumy,
 • następnie legary umieszczamy równolegle do siebie, układamy na podłodze w równych odstępach ( co około 50 – 60 cm), pamiętamy o zachowaniu odległości od ścian, poziomujemy, kiedy wszystko się zgadza, możemy rozpocząć montaż legarów już za pomocą wkrętów.

3. DESKI

 • do połączenia desek z legarami stosujemy również wkręty, których wymiar jest dwa razy dłuższy niż deski,
 • przyjęło się, że poprawny montaż desek jest rozpoczęty od strony okna, dlatego pracę wykonujemy w tym kierunku,
 • deski układamy kolejno jedna za drugą, montując je po kolei, jeżeli zauważymy pomiędzy nimi szpary, staramy się je zniwelować, poprzez dociśnięcie desek,
 • gdy zamontujemy kilka kolejnych desek, układamy pod nimi wełnę mineralną, która stanowi dodatkową izolację.

4. LISTWY WYKOŃCZENIOWE

 • Montaż listew wykonujemy po zakończeniu prac przy mocowaniu desek.
 • Listwy montujemy za pomocą kleju do drewna lub wkrętów, możemy łączyć je z podłogą i ścianą.
 • Listwy docinamy na wymaganą długość, nacinamy pod odpowiednim kątem w narożnikach.
 • Zastosowanie listew wykończeniowych wpływa na atrakcyjny wygląd całej podłogi, dodatkowo wzmacnia konstrukcję, stabilizuje ją.

Podłoga drewniana idealnie komponuje się z każdym wnętrzem. Jest symbolem dobrego gustu, zamożności i elegancji. Prawidłowy montaż podłogi wykonanej z desek ma ogromny wpływ zarówno na jej walory estetyczne, jak również na jej wytrzymałość i funkcjonalność. Przedstawione powyżej wskazówki maja ułatwić Państwu pracę przy montażu własnej podłogi z desek. Mamy nadzieję, iż znajdą tu Państwo odpowiedzi na nurtujące Państwa pytania.

Jeżeli są Państwo w trakcie poszukiwań wymarzonej drewnianej podłogi, zapraszamy do naszego sklepu http://artcorestudio.pl/podlogi-drewniane, gdzie grono wykwalifikowanych osób doradzi i zaproponuje najlepszy wariant.

Jak samodzielnie wykonać podłogę z desek - instrukcja i porady