Funkcjonalna kuchnia – jak taką zaprojektować?

Kuchnia jest dzisiaj pomieszczeniem chętnie eksponowanym, w którym lubimy spędzać czas a nawet zapraszać tutaj gości. Chcemy czuć się w niej komfortowo i przytulnie, tak samo jak w sypialni czy salonie.

Funkcjonalna kuchnia - jak taką zaprojektować?

Kuchnia to pomieszczenie, które urządzamy raz na długi czas, dlatego warto ją starannie zaplanować. Chodzi tu zarówno o funkcjonalność kuchni jak i jej estetykę.

Funkcjonalna kuchnia – co to znaczy?

Funkcjonalna kuchnia to kuchnia, która spełnia przypisaną jej rolę użytkową (jest w stanie zmieścić wszystkie potrzebne urządzenia). Musi być także ergonomiczna, czyli urządzona tak, aby niepotrzebnie nie pokonywać dużych odległości między lodówką, kuchenką a zmywarką. Nawet jeśli z pasją oddajemy się gotowaniu, lubimy mieć wszystko w zasięgu ręki.

W 1922 roku, amerykańska ekonomistka Christine Fredericks przeprowadziła eksperyment, który miał pozwolić określić jakie znaczenie ma długość pokonywanych odcinków między elementami wyposażenie kuchni na efektywność pracy. Badanie to (niteczkowe) polegało na tym, że poruszająca się po kuchni kobieta miała przywiązaną do nogi nitkę. Na podstawie długości zużycia nitki przeanalizowano drogę, jaką pokonała ona w ciągu całego dnia.

Efektem tych badań było sprecyzowanie „trójkąta roboczego”, który pozwala ustalić ustawienie sprzętów kuchennych tak, aby zoptymalizować ich użytkowanie.

Funkcjonalna kuchnia - jak taką zaprojektować?

Kuchnia nie tylko funkcjonalna, ale również estetyczna

Kuchnia coraz częściej staje się pomieszczeniem reprezentacyjnym. Zwracamy więc ogromną uwagę na jej wygląd. W tej kwestii pole do popisu jest ogromne, bowiem żyjemy w czasach, w których nie obowiązuje jeden dominujący styl aranżacji wnętrz, a trendy zmieniają się tak szybko, jak w branży odzieżowej.

Panuje więc pełna dowolność. Nawet do tego stopnia, że styl w jakim urządzono poszczególne pomieszczenia różni się między sobą. Często zdarza się nawet, że kontrastują ze sobą. I tak na przykład we wnętrzach urządzonych w stylu glamour często montowane są kuchnie minimalistyczne o prostych frontach.

Wygoda ponad wszystko

Wygląd kuchni zmienia się nieustannie, ale niezmienne pozostaje w trendzie pozostaje wygoda. Dotyczy to nie tylko przemyślanego wyposażenia mebli w szafki różnej wielkości i przeznaczeniu, ale również udogodnień takich jak innowacyjne systemy otwierania szuflad i szafek gestem dłoni.

Funkcjonalna kuchnia - jak taką zaprojektować?

Źródło: Galeria Heban