Czym się kierować, aranżując przestrzeń biurową?

To, jak urządzone zostanie biuro, będzie miało znaczący wpływ na jakość pracy świadczonej przez pracowników, ich kreatywność i efektywność. Nowoczesne biuro musi być zarówno funkcjonalne, wygodne, jak też zwyczajnie ładne. Czym się kierować podczas jego urządzania?

W biurze spędzamy minimum osiem godzin dziennie, choć bardzo często dochodzą do tego nadgodziny. Warto przy tym zauważyć, że dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii jest to zazwyczaj praca siedząca, wykonywana przy konkretnym stanowisku. Oczywiście, nie jest to regułą, jednak buduje pewien obraz tego, jak wiele czasu zajmuje nam życie zawodowe. Do tego dochodzi chęć skorzystania z dłuższej przerwy czy też dysponowania elastycznym czasem pracy… Wszystko to sprawia, że w budynku biurowym spędzamy niejednokrotnie więcej czasu niż we własnym mieszkaniu. Nic zatem dziwnego, że jako pracownicy chcemy, by biura urządzone były nowocześnie i komfortowo; by odpowiadały naszym indywidualnym potrzebom. Wygoda i dopasowanie przekładają się bowiem na skuteczność, efektywność i kreatywność, wyzwalając chęć do intensywnej pracy. Czym zatem należy się kierować, aranżując przestrzeń biurową?

Po pierwsze: Trendy

Jak wynika z raportu „Młodzi na rynku pracy”, wraz ze zmianą przewagi przedstawicieli pokoleń, na rynku pracy zmieniają się także priorytety ubiegających się o nią. O ile dla generacji X (35–54 lata) przy wyborze przyszłego miejsca pracy najistotniejsza była kwestia wynagrodzenia, o tyle dla przedstawicieli pokolenia Y (25–34 lata) zajmuje ona dopiero czwarte miejsce wśród ich priorytetów. Dla przedstawicieli tej generacji, która notabene stopniowo zastępować będzie generację wcześniejszą, od wysokości wynagrodzenia ważniejsze jest to, w jakich warunkach przyjdzie im pracować; dla nich liczą się komfort i elastyczne podejście do pracy. Nic zatem dziwnego, że przed podpisaniem umowy chcą zobaczyć swoje przyszłe biuro i że od jego aranżacji w znacznym stopniu zależeć będzie ich ostateczna decyzja. Zatem urządzając przestrzeń biurową, warto kierować się tym, co sugerują najnowsze trendy. Obecnie, obok koncepcji home office design zakładającej, że miejsce pracy powinno być trochę „domowe” i przyjazne użytkownikowi, dynamicznie rozwija się koncepcja biophilic design, wprowadzająca do pomieszczenia biurowego elementy natury: świeże powietrze, naturalne światło i dużo bujnej, żywej roślinności.

Po drugie: Ergonomia

Kiedy mowa o komforcie i wygodzie pracownika, nie sposób nie wspomnieć o ergonomii, czyli takim dopasowaniu przestrzeni biurowej, by odpowiadała ona indywidualnym potrzebom pracowników. Rozwiązania ergonomiczne dotyczą w pierwszej kolejności stanowisk pracy, a krzesło ergonomiczne i regulowane biurko do biura stanowią podstawę tychże rozwiązań. Na szczególną uwagę zasługują nowoczesne biurka z elektryczną regulacją wysokości blatu, oferowane na przykład przez AJ Produkty, firmę zajmującą się wyposażeniem do biur i magazynów. Idealnie wyprofilowany blat tych biurek umożliwia dokładne przysunięcie się do blatu w trakcie pracy, zapewniając bardziej ergonomiczną pozycję oraz wygodne podparcie dla rąk i nadgarstków. Jest odwracalny do prawej lub lewej strony podczas pozycjonowania na ramie. Elektryczna regulacja jego wysokości pozwala natomiast na pracę zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej, co odciąża kręgosłup i przeciwdziała znużeniu.

Po trzecie: Styl pracy

Urządzając nowoczesną przestrzeń biurową należy również wziąć pod uwagę styl pracy przeważający w firmie. Rezydenci, to jest osoby, które większość czasu spędzają przy biurku, potrzebują przestrzeni do pracy indywidualnej, sprzyjającej skupieniu. Networkerzy z kolei potrzebują miejsca do wszelkich form pracy zespołowej, zaś „nomadzi” – miejsc do spotkań.

Idealnie zaprojektowane biuro zaspokaja potrzeby każdej z tych grup pracowników. Aranżując przestrzeń biurową, powinniśmy się kierować nowymi trendami w kwestii rozwiązań dla biura, komfortem pracowników i ich potrzebami wynikającymi z rodzaju wykonywanej przez nich pracy.