Jaki stół do kuchni wybrać? Jak ustawić stół kuchenny?

Stół zawsze pełnił najważniejszą rolę w kuchni, to tam opowiadano reszcie rodziny o tym, co wydarzyło się podczas minionego dnia. Mimo że podobno mówić przy stole nie wypada, dyskusje w tym miejscu zdawały się nie mieć końca. A jak jest dzisiaj i jakie rodzaje stołów kuchennych wybieramy? Czy warto postawić na duży rodzinny mebel, czy lepiej ustawić mały stolik w kącie kuchni?

Rodzaj stołu kuchennego zależy od funkcji jaką ma pełnić

Przy kuchennym stole najczęściej rozwiązywano rodzinne problemy, pełnił miejsce spotkań, a poza tym niejednokrotnie zapisał się na kartach historii. To właśnie przy stole odbywały się słynne Obiady czwartkowe, czyli spotkania polskich intelektualistów. Jeśli chcemy, aby w naszej kuchni gromadzili się wszyscy domownicy, warto postawić na duży mebel. Ciekawe przykłady stołów kuchennych przy których zmieści się cała rodzina znajdziemy na homebook.pl/produkty/stoly-kuchenne. Jednak jeśli nie dysponujemy zbyt wielką powierzchnią pomieszczenia, najlepszą opcją będzie rozsuwany stół, który zajmie mało miejsca, a także sprawdzi się przy większych rodzinnych spotkaniach. Dla tych, którzy jedzą na mieście, a w kuchni spotykają się tylko przy porannej kawie, najlepszym wyborem okaże się mały okrągły stolik kawowy, który ustąpi miejsca innym – ważniejszym sprzętom kuchennym.

Stół drewniany, szklany lub metalowy? Jaki stół do kuchni wybrać?

Materiał, z jakiego będzie wykonany stół jest bardzo ważny. Jeśli mamy małe dzieci, które nie do końca potrafią poradzić sobie z jedzeniem na talerzu, w naszej kuchni na pewno dobrze sprawdzi się laminowany blat. Jest on odporny na zabrudzenia i wysokie temperatury, dlatego łatwo utrzymać go w czystości. Ostatnio dużą popularnością cieszą się drewniane stoły, które tworzą w kuchni ciepłą i przytulną atmosferę. Jednak w rzeczywistości nie są zbyt praktyczne, blaty wykonane z drewna są dość miękkie i mało odporne na uszkodzenia, ponadto chłoną wiele wilgoci. Swoją elegancją zachwycają też metalowe stoły z szybą, znakomicie sprawdzają się w nowoczesnych kuchniach. Jednak ich powierzchnię również nietrudno zniszczyć.

Kształt stołu i jego miejsce w kuchni

Na rynku możemy znaleźć mnóstwo przedziwnych stołów kuchennych. Te klasyczne i najbardziej popularne to: prostokątny, kwadratowy lub okrągły. Bez względu na ich rodzaj, ważne jest, abyśmy mieli do nich dostęp z każdej strony. Jednak to zależy od powierzchni naszej kuchni. Stoły owalne z reguły zajmują najwięcej miejsca, ale są też bardzo bezpieczne jeśli mamy małe dzieci (nie posiadają ostrych krawędzi). Przy mniejszych kuchniach dobrze sprawdzą się stoły prostokątne i kwadratowe, które zawsze możemy z jednej strony przesunąć do ściany.

Stół kuchenny z szufladami ― ponadczasowy mebel czy przeżytek?

Kiedyś w każdej kuchni znajdował się piękny drewniany stół z szufladami, skrywającymi prawdziwe skarby. Moda na taki mebel powraca, jednak aby wyglądał oszałamiająco, trzeba dopasować go do reszty wyposażenia. Na pewno nie będzie się dobrze prezentować w połączeniu z nowoczesnym wnętrzem. Warto też zadbać o jego ulokowanie, dobrym pomysłem jest postawienie stołu z szufladami przy ścianie (oczywiście z tej strony, z której nie ma żadnych skrytek) i dobranie do niego drewnianych zabytkowych krzeseł, które stworzą w naszej kuchni ciepłą, babciną atmosferę.