Sypialnia w stylu industrialnym – jak ją urządzić?

Sypialnia w stylu industrialnym - jak ją urządzić?Sypialnia kojarzy się z domowym azylem w którym odpoczywamy po ciężkim dniu. Na myśl przychodzi więc wygodne łóżko, intymna atmosfera i dodatki, które nadają pomieszczeniu przytulności. O ile styl industrialny niewielu osobom kojarzy się z podobnym klimatem, o tyle zastosowanie go w sypialni może okazać się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę.

Kilka słów o stylu industrialnym

Styl industrialny (inaczej styl przemysłowy) idealnie sprawdza się na dużych powierzchniach, ale nie jest to wyznacznikiem jego zastosowania. Charakteryzuje się on surowym wykończeniem – chłodnymi kolorami i minimalizmem. Ten ostatni powinien być myślą przewodnią podczas urządzania pomieszczeń utrzymanych w konwencji loftowej. Zasada im mniej, tym lepiej jest tu jak najbardziej wskazana. Przy odrobinie zaangażowania oraz pomysłu, można jednak zaaranżować sypialnię, która mimo na pozór surowego stylu, jaki będzie w niej rządził, stanie się naszą oazą spokoju i przytulności.

Industrialna sypialnia – zacznij od ścian i podłóg

Styl industrialny, to przede wszystkim biele oraz szarości. Warto postawić na ich najjaśniejsze odcienie. Dzięki temu uzyskamy efekt przytulności, a przy tym optycznie powiększymy pomieszczenie. Innymi barwami, które można wziąć pod uwagę, to brązy, ognista czerwień oraz czerń, jednak najlepiej zastosować je jako akcenty, a nie, kolory dominujące. Nie zapominajmy również o cegle (w tym jej imitacjach w postaci fototapety, okładziny czy płytek cegłopodobnych) oraz drewnie, które w stylu loftowym wygląda po prostu fenomenalnie. Nadaje ono wnętrzu charakteru przełamując nieco surowość klimatu.

Jakimi materiałami pokryć podłogę? Styl industrialny lubi wszystko, co chłodne, a więc doskonale sprawdzi się tu kamień lub beton. Równie dobrym sprzymierzeńcem loftowej aranżacji będzie drewniana posadzka.

Łóżko, szafki industrialne – czyli meble mają znaczenie

Aranżacyjną wisienką na torcie naszej sypialni będą odpowiednio dobrane meble oraz dodatki, które postawią przysłowiową „kropkę nad i”. Łóżko na którym będziemy odpoczywać po ciężkim dniu powinno mieć metalowy stelaż, bądź podstawę wykonaną z europalet. Taka konwencja mebli utrzymanych w stylu industrialnym utrzymana jest w pojęciu katalogowym. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby rama łóżka została wykonana z innych materiałów. W końcu najważniejsza jest nasza wygoda i to, aby każdy czuł się w swoim azylu po prostu dobrze.

Kolejna kwestia, to szafka nocna. Warto, aby nie była ona sztampowa, a kształtem czy materiałem wprowadziła do aranżacji nieco pozytywnego zamieszania. Jedną z propozycji jest szafka loft wykonana z litego drewna: http://loftdecora.pl/frame-box/. Przełamana została czarnym, metalowym stelażem. Dobrze sprawdzi się zarówno w duecie z drewnianą powierzchnią, jak i betonowymi motywami.

Spośród dodatków, postawmy na stosowne oświetlenie, w tym np. duże lampy podłogowe lub kinkiety. Bardzo dobrze sprawdzą się modele wykonane z zimnego w dotyku, połyskującego metalu. W przypadku poduszek, pledów czy dywanów, zachowajmy umiar zarówno w kwestii ich ilości, jak i kolorystyki. Warto, aby były utrzymane w ciepłej, jasnej tonacji, jednak bardzo dobrze sprawdzą się także ciemne barwy.