Jak rozmieścić okna dachowe?

Jak rozmieścić okna dachowe, aby dobrze doświetlić wnętrza i jednocześnie stworzyć pod dachem klimatyczne wnętrza?

Montując okna dachowe warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, które sprawią, że codzienne użytkowanie poddasza będzie wygodne i przyjemne.

O tym jaki rodzaj i rozmiar okien zamontowany zostanie na poddaszu decyduje kąt nachylenia dachu. W sprzedaży dostępne są modele okien, które można zamontować na połaci pod kątem od 15° do 90°.

Jak rozmieścić okna dachowe – kilka cennych wskazówek

1 m² przeszklenia w oknie jest w stanie doświetlić ok. 8-12 m² pomieszczenia. Aby można było wygodnie otwierać i zamykać okna oraz swobodnie przez nie wyglądać, dolna krawędź ramy powinna znajdować się na wysokości 1,1–1,3 m od podłogi.

To ile okien dachowych zostanie zamontowanych w połaci dachowej oraz jaka będzie ich wielkość w głównej mierze zależy od przeznaczenia poddasza. Każde pomieszczenie powinno mieć przynajmniej jedno źródło naturalnego światła, a wielkość okna powinna zostać dopasowana do wielkości doświetlanego pomieszczenia.

W dużych i wysokich wnętrzach można zdecydować się na montaż dwóch, a nawet trzech rzędów okien. Dość efektywne są połączenia wielokrotne okien. Takie połączenia sprawdzają się szczególnie w miejscach trudno dostępnych, ponieważ zapewniają dobre doświetlenie poddasza.

Jak rozmieścić okna dachowe?