Ozonowanie – jak często ponawiać zabieg, by cieszyć się czystością

Ozonowanie to zabieg, który za sprawą pandemii mocno zyskał na znaczeniu. Jest on powszechnie stosowany niemal od początku istnienia COVID-19. Nie oznacza to jednak, że jest to zabieg nowy, który dopiero wchodzi na rynek. Ozonowanie jest znane już od dłuższego czasu. Jednak co to jest ozonowanie? O tym już nie każdy wie. Jak często powinno się powtarzać ten zabieg? W artykule wyjaśniamy te i inne kwestie.

Co to jest ozonowanie i jak je wykonać?

Warto w tym miejscu wyjaśnić, czym tak właściwie jest ozonowanie pomieszczeń. Okazuje się, że jest to zabieg, który można uznać za dosyć prosty. Generator ozonu wytwarza ten gaz i emituje go w wybranym kierunku. Możliwe jest ozonowanie powietrza, jednak równie popularne jest obecnie ozonowanie powierzchni.

Cząsteczki tego gazu łączą się z cząsteczkami bakterii, wirusów, rozmaitych alergenów, z pyłkami i innymi zanieczyszczeniami, a następnie je neutralizują. Właśnie w ten sposób wybrane powierzchnie są czyszczone, co znajduje obecnie zastosowanie w wielu sektorach gospodarki.

Aby przeprowadzić zabieg ozonowania, niezbędny jest fachowy sprzęt. Usługa przeprowadzana jest przy użyciu specjalistycznego generatora. Dedykowane urządzenie można kupić w wielu sklepach, polecamy jednak korzystać z usług specjalistycznych firm.

Ozonowanie pomieszczeń wykonuje na przykład firma Stander. Specjaliści z tej firmy wiedzą doskonale, jak wykonać skuteczne ozonowanie pomieszczeń. Poza tym znają procedury i mają na tym polu duże doświadczenie. To ważne, aby zachować bezpieczeństwo podczas wykonywania zabiegu. Duże stężenie ozonu może być bowiem niebezpieczne dla człowieka. Bardzo istotne jest, aby po wykonaniu ozonowania wywietrzyć pomieszczenie, o czym laik może zapomnieć.

Częstotliwość wykonywania ozonowania

Jak często powinna być powtarzana usługa ozonowania? Tak naprawdę nie ma na to pytanie jednej odpowiedzi. Kwestia ta jest zależna od wielu czynników. Przede wszystkim trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, w jakim celu wykonuje się ozonowanie.

Jeśli chodzi o dezynfekcję miejsc publicznych, ozonowanie powinno być wykonywane nawet co kilka dni. Mowa tutaj na przykład o dworcach czy galeriach handlowych. Każdego dnia odwiedzają je tysiące ludzi. W czasach pandemii każdy z nich może przenosić wirusa. Aby uniknąć ogromnej liczby zakażeń, konieczne jest ozonowanie powierzchni bardzo często.

Jeśli zaś chodzi o ozonowanie powietrza, tutaj nie jest wymagana aż tak duża częstotliwość. W powietrzu zalega mniej zanieczyszczeń niż na powierzchniach, więc wystarczy powtarzać zabieg raz na kilka tygodni lub miesięcy.

W przypadku ozonowania mieszkania zaleca się powtarzanie zabiegu co około pół roku. Niemniej jednak tutaj również wiele zależy od celu. Ozonowanie to zabieg polecany między innymi alergikom. Osoby uczulone na pyłki powinny wykonywać ozonowanie pomieszczeń co najmniej raz na 2-3 tygodnie wiosną, natomiast zimą mogą zrezygnować z zabiegu. W przypadku uczulenia na kurz zaleca się ozonowanie co około 2 miesiące.