Odkurzacze Elektrolux – z kart historii

Odkurzacz jest jednym z najbardziej praktycznych sprzętów, który wynaleziono w XX wieku. Szacuje się, że pierwszy pojawił się na początku ubiegłego stulecia. Rozwój tego wynalazku sprawił, iż dziś dzięki odkurzaczowi bezprzewodowemu, można odkurzyć cały dom, bez konieczności podpinania kabla. 

Potrzeba skonstruowania urządzenia ułatwiającego usuwanie kurzu z dywanów i podłóg pojawiła się już w XIX wieku. Wynalazcy próbowali więc stworzyć protoplastę odkurzacza nawet z wentylatora sufitowego.

Odkurzacze Elektrolux – od bochenka, do bezprzewodowego

W 1912 r. firma Elektrolux zaprezentowała model o nazwie Lux I. Od oferowanych dziś urządzeń, różniło go praktycznie wszystko. Jego waga wynosiła 14 kg. Nie każdy mógł pozwolić sobie na jego zakup z racji wysokiej ceny, która wynosiła ok. 300 koron szwedzkich. W przeliczeniu na złotówki i uwzględnieniu wartości pieniądza, to koszt ok. 9300 złotych.

W roku 1921 wprowadzono na rynek odkurzacz nazwany Model V. W porównaniu do poprzednika, był lżejszy i mniejszy, a także tańszy. Następnie w roku 1938 z fabryki Elektrolux wyszedł model Z30, którego pieszczotliwie nazywano ,,bochenek” z uwagi na jego design.

Obraz odkurzacza w formie podłużnego „pudła” utkwił w świadomości na wiele lat. Inżynierowie pracowali jednak nie tylko nad kształtem urządzenia, ale często zaglądali również do jego środka. W 1964 roku po raz pierwszy zastosowano papierowy worek, który niczym nie ustępował swoim materiałowym poprzednikom, a przy tym był dużo wygodniejszy w codziennej obsłudze. Odkurzacze Elektrolux zyskały nowy model – Luxomatic, wyposażony nie tylko w papierowy worek, ale także w system wskazywania poziom jego zapełnienia.

Wraz z nadejściem XXI odkurzacze Elektrolux zyskały kolejny model, który nie potrzebował już udziału człowieka w sprzątaniu. Trilobite było urządzeniem, które samodzielnie poruszało się po domu, do omijania przeszkód używając ultradźwięków. Po zakończeniu sprzątania odkurzacz samodzielnie podłączał się do ładowania.

Odkurzacz bezprzewodowy elektrolux

W 2004 r. wyprodukowany został odkurzacz bezprzewodowy Ergorapido. Model umożliwił sprzątanie powierzchni, bez konieczności podłączania go do źródła prądu. Wraz z upływem lat inżynierowie opracowali model UltraPower , który po raz pierwszy może stać w jednej linii z odkurzaczami przewodowymi.

fot. Elektrolux