Kabina prysznicowa czy wanna

Kabina prysznicowa czy wanna

Wybór pomiędzy kabiną prysznicową i wanną zależy zarówno od preferencji ich przyszłych użytkowników, jak i od właściwości łazienki. W mniejszych łazienkach lepiej sprawdzi się kabina prysznicowa. Prysznic jest wskazany także wtedy, kiedy chce się zaoszczędzić wodę. Ci, którzy mimo wielu zalet prysznica nie potrafią zrezygnować z relaksujących kąpieli w wannie, mogą wybrać rozwiązanie kompromisowe: kabinowannę.

Krótka historia wanny i prysznica

Zbiorniki na wodę, które służyły do domowych kąpieli, znano już w starożytnej Krecie. Zostały one odkryte w budynkach mieszkalnych pochodzących z III wieku przed naszą erą. W czasach nowożytnych wanny stały popularnym elementem wyposażenia mieszkań dopiero w XIX wieku, kiedy w miastach pojawiła się kanalizacja.

Prysznic nie ma tak długiej historii. Pierwszy mechaniczny prysznic, który pobierał wodę za pomocą ręcznej pompy, został wynaleziony w drugiej połowie XVIII wieku w Anglii. W swojej postaci z grubsza przypominał współczesne urządzenia: korzystający z niego ludzie byli polewani z góry przez rozproszony strumień wody. Dzięki swojej prostocie stał się popularny zarówno w prywatnych, jak i publicznych łazienkach.

Prysznic – doskonały sposób na oszczędzanie wody i czasu

Prysznic jest chętnie wybierany przez osoby, którym zależy na oszczędności wody. Jest to całkiem rozsądny wybór, jeśli weźmie się pod uwagę malejące zasoby wody pitnej na świecie, a także ceny za wodę oraz jej ogrzewanie. Podczas pięciominutowego prysznica przeciętnie zużywa się około 60-70 litrów wody. Do wanny leje się na ogół przynajmniej 100-120 litrów. Pewne nowoczesne rozwiązania stosowane przy konstrukcji prysznica pomagają dodatkowo oszczędzić zarówno na ilości wody, jak i na jej ogrzewaniu. Dzięki baterii z ogranicznikiem przepływu wody oraz słuchawce, która rozprasza jej strumień można maksymalnie wykorzystać niewielką ilość wody. Natomiast bateria z termostatem sprawia, że woda rozgrzewa się do odpowiedniej temperatury, zanim jeszcze wejdziemy pod prysznic. W ten sposób można zaoszczędzić tę ilość wody, którą zazwyczaj trzeba najpierw puścić, zanim się nagrzeje.

Poranny zimny prysznic lub prysznic naprzemienny (gorącą i zimną wodą) stanowi ponadto doskonały sposób na szybkie rozbudzenie się. Dodaje on więcej energii do działania niż mocna kawa. Osoby, które uprawiają sport, mogą stosować go, aby zapobiec bólowi mięśni po treningach. Taki prysznic hartuje ponadto organizm i pomaga zachować jędrną, dobrze ukrwioną skórę. Niektóre kabiny prysznicowe mają funkcję hydromasażu. Przypomina on stosowane w SPA i uzdrowiskach jako element hydroterapii „bicze szkockie” inaczej „bicze wodne”.

Kąpiel w wannie, czyli odrobina luksusu na co dzień

Kąpiele w wannie pomagają się zrelaksować. Dzięki dodatkowi olejków aromatycznych i soli mogą mieć właściwości zdrowotne. 15-20 minut spędzone w nastrojowo oświetlonej łazience, w wygodnej wannie z gorącą wodą to domowa namiastka SPA, dostępna niemal dla każdego. Jeszcze niedawno nieosiągalnym dla przeciętnego obywatela symbolem luksusu było jacuzzi. Dziś wanny z hydromasażem dostępne są w niewygórowanej cenie. Osoby, które lubią taką formę wypoczynku, mogą zdecydować się na nie, żeby zregenerować siły po całym dniu. Zamontowanie takiego urządzenia możliwe jest jednak na ogół tylko w dosyć dużych łazienkach.

Przeciętna wanna mieści ok. 100-120 litrów wody. Żeby zmniejszyć jej zużycie, można jednak kupić mniejszą wannę lub wannę z tak wyprofilowanymi brzegami, aby przy stosunkowo niewielkiej ilości wody dało się w niej zanurzyć ciało.

Kabinowanna łączy zalety prysznica i wanny

Ci, którzy nie mogą zdecydować, czy wolą szybkie prysznice czy długie kąpiele, mają trzecią możliwość: kobinowannę. Urządzenie to przypomina zamykany prysznic, którego brodzik ma długość i głębokość wanny. Zajmuje ona dużo miejsca, dlatego przeznaczona jest raczej do dużych łazienek.

Wybór między wanną a prysznicem a wielkość łazienki

Wybór prysznica lub wanny często bywa powodowany nie tyle indywidualnymi preferencjami co ograniczoną przestrzenią. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem do małych i nieustawnych łazienek jest kabina prysznicowa (np. jedna z tych dostępnych na Leroy Merlin: https://www.leroymerlin.pl/wanny-i-kabiny-prysznicowe/kabiny-brodziki-i-akcesoria/kabiny-prysznicowe,a2119.html). Po zamontowaniu jej zostanie jeszcze miejsce na pralkę, umywalkę czy też szafki łazienkowe. Zasuwane drzwi zabezpieczą natomiast przed rozchlapywaniem się wody i nadmiernym zawilgoceniem ścian.

Kształt kabiny prysznicowej można dobrać do kształtu ścian łazienki. Dostępne są kabiny narożne, które ustawia się w kącie pomieszczenia, oraz takie, które można zamontować we wnęce ściennej lub na środku ściany, w dowolnym miejscu. Ustawienie kabiny prysznicowej należy zaplanować tak, aby nie utrudniała ona dostępu do innych urządzeń znajdujących się w łazience. W łazienkach z oknami kabina powinna natomiast zostać zamontowana tak, by nie ograniczała dostępu naturalnego światła.

Przystosowanie łazienki do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych

Jeżeli z łazienki będą korzystały osoby starsze lub osoby o ograniczonej sprawności ruchowej, lepszym rozwiązaniem będzie wybór prysznica niż wanny. Dostosowanie tej drugiej do ich potrzeb może okazać się droższe niż zamontowanie kabiny prysznicowej. Należy wybrać wówczas prysznic z płytkim brodzikiem, bez progów. Powierzchnia dookoła niego, a także wewnątrz powinna zapobiegać poślizgowi. Można wyłożyć ją płytkami antypoślizgowymi albo stosować specjalne maty. Dodatkowo na ścianie kabiny należy zamontować poręcze oraz krzesełko, najlepiej składane. Przestrzeń kabiny prysznicowej powinna być na tyle duża, aby osoba, której trudno jest wykonywać precyzyjne ruchy ciała, mogła się w niej swobodnie poruszać. Warto także zwrócić uwagę na sposób włączania i wyłączania wody, a także regulowania jej temperatury. Powinny one być na tyle proste, aby osoby o ograniczonej sprawności mogły bez trudu ustawić najbardziej komfortową dla siebie temperaturę i strumień wody.


fot. pixabay.com