Podłoga drewniana w miejscu publicznym – jaką wybrać?

Podłoga drewniana w miejscu publicznym - jaką wybrać?Trwałość, niezawodność i perfekcyjny wygląd – właśnie na te elementy zwraca się największą uwagę, wybierając materiał na podłogę w miejscu publicznym. Prowadzisz własny biznes, np. restaurację, kawiarnię lub klub fitness, i zastanawiasz się, który materiał najlepiej sprawdzi się na podłodze w przestrzeni publicznej? Wbrew pozorom w takich miejscach warto wykorzystać drewno. Zobacz, dlaczego tak jest.

Drewniane deski bardzo często zdobią podłogi w prywatnych mieszkaniach, natomiast w miejscach publicznych chętniej wykorzystuje się płytki ceramiczne, najczęściej gresowe. Czy słusznie? Drewno również może być bardzo trwałe – wystarczy tylko wybrać odpowiedni gatunek desek i zwrócić szczególną uwagę na wszystkie parametry sprzedawanego produktu.

Specjaliści DobreDlaDomu.com.pl przygotowali kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci w wyborze podłogi drewnianej idealnej do miejscu publicznych.

Podłoga drewniana w miejscu publicznym – zwróć uwagę na gatunek drewna oraz jego wierzchnią warstwę

Drewniana podłoga w miejscu publicznym – w przeciwieństwie do ceramiki – prezentuje się szlachetniej, a przy tym może być wykorzystywana zarówno w lokalach dekorowanych w stylu nowoczesnym, jak i klasycznym. Ważna zaleta to także to, że drewniane deski w ogóle nie są śliskie, co zwiększa bezpieczeństwo pracowników, a także klientów.

Aby móc cieszyć się perfekcyjną podłogą drewnianą w przestrzeni publicznej przez wiele lat, warto wybrać drewno, stosując się do poniższych wskazówek.

  1. Wybierz najtwardsze gatunki drewna

W pomieszczeniach użyteczności publicznej dziennie może przebywać nawet kilkaset osób. Dodatkowo po lokalach usługowych wszyscy chodzą w butach, co jeszcze bardziej szkodzi materiałom rozłożonym na podłodze. Jeśli chcesz uniknąć szybkiego niszczenia desek, powinieneś wybrać drewno, które charakteryzuje się bardzo dużą trwałością.

  • Polskie gatunki drewna twardego

W Polsce najtwardszymi gatunkami drewna są: buk, jesion, orzech oraz dąb. Unikaj natomiast układania bardzo miękkich desek, takich jak: brzoza, osika, topola, świerk czy sosna.

  • Egzotyczne gatunki drewna twardego

Twarde drewno egzotyczne to np.: bambus, merbau, iroko czy jatoba. Nie warto natomiast stosować desek z czereśni, cedru bangkirai lub samby.

  1. Zabezpiecz deski olejem lub lakierem

Pamiętaj: jeśli na zewnętrznej warstwie drewna nie położysz oleju lub lakieru, Twoja drewniana podłoga bardzo szybko się zniszczy. Dodatkowy produkt ma bowiem za zadanie chronić powierzchnię naturalnego drewna przed zarysowaniem i ścieraniem. Zabezpiecza także przed działaniem wody, co jest bardzo ważne zwłaszcza w kawiarniach i restauracjach.

  • Olejowane podłogi drewniane

Olejowanie to naturalna metoda zabezpieczania drewna, która nie tworzy jednolitej, gładkiej powierzchni na deskach, a wnika w ich strukturę chroniąc nawet najgłębsze warstwy.

  • Lakierowane podłogi drewniane

Lakierowanie to prosta metoda umożliwiająca szybkie zabezpieczenie desek, która tworzy na ich powierzchni gładką warstwę chroniącą przed ścieraniem.

Więcej informacji o olejowaniu i lakierowaniu podłogi drewnianej znajdziesz w poradniku Dobre Dla Domów.

Jak dbać o podłogę drewnianą w miejscu publicznym?

Pamiętaj – nawet jeśli wybrałeś bardzo twardy gatunek drewna i pokryłeś go olejem lub lakierem, nie możesz zapomnieć o jego regularnej pielęgnacji. Podłogę drewnianą w miejscu publicznym czyści się w ten sam sposób co deski w domu. Różnica jest jedna – zabiegi pielęgnacyjne powinny być przeprowadzane o wiele częściej, np. codziennie, po wyjściu ostatniego z gości.

Aby zachować nienaganny stan desek przez wiele lat, pamiętaj o kilku najważniejszych zasadach:

  1. Nie myj desek dużą ilością wody, która może uszkodzić drewno.
  2. Stosuj specjalne preparaty przeznaczone do konkretnego rodzaju podłogi.
  3. Regularnie odkurzaj deski z drobinek piasku, które rysują lakier i olej.
  4. Co kilka lat dokładnie wycyklinuj podłogę.

Teraz, kiedy już wiesz, które gatunki drewna na pewno sprawdzą się w miejscach publicznych, możesz kupić dla siebie najlepszy produkt. Na stronie www.ddd.com.pl znajdziesz największy wybór podłóg drewnianych od różnych producentów. Masz już swoich faworytów?