Jak pielęgnować storczyki w domu?

Jak pielęgnować storczyki w domu?Storczyki są uważane za jedne z najpiękniejszych roślin – zachwycają przede wszystkim kolorami i kształtami kwiatostanów. Jednak by cieszyć się ich urokiem dłużej niż przez kilka miesięcy, rośliny te należy odpowiednio pielęgnować. Sprawdź, jak dbać o storczyki i jakie warunki im zapewnić!

Można wyróżnić około 25 tysięcy odmian storczyków – występują zarówno w strefie równikowej, jak i umiarkowanej. Wiele gatunków powstało w sposób sztuczny, dzięki krzyżowaniu przez człowieka różnych odmian tych roślin. Najpopularniejsze rodzaje storczyków to Miltonia, Falenopsis, Dendrobium i Cymbidium. Poszczególne odmiany mogą mieć nieco inne wymagania, ogólne zasady hodowli i pielęgnacji storczyków są jednak takie same dla wszystkich gatunków.

Nasłonecznienie, czyli idealne miejsce dla storczyka

Storczyki powinny mieć zapewniony dostęp do dość dużej ilości rozproszonego światła. Roślin nie należy narażać na ostre promienie słoneczne ani na przebywanie w całkowicie zacienionym miejscu. Najlepiej będą czuły się na parapecie okiennym po wschodniej lub południowo-zachodniej stronie domu.

Kiedy roślina przestaje kwitnąć, można przestawić ją w chłodniejsze i mniej nasłonecznione miejsce (jest to jednak uzależnione od odmiany – niektóre storczyki kwitną przez cały rok, inne raz lub dwa razy w roku).

Jakie podłoże wybrać?

W warunkach naturalnych storczyki rosną na drzewach, pomiędzy skałami lub bezpośrednio na gruncie. Rośliny hodowane w doniczce powinny mieć natomiast zapewnione lekkie podłoże zapewniające stały dostęp powietrza do korzeni. W jego skład mogą wchodzić: kora sosnowa, łupiny orzecha kokosowego, torf, węgiel drzewny. Warto pamiętać również o ułożeniu na dnie doniczki warstwy drenażu (np. z kamyków lub drobnych fragmentów glinianych doniczek), który zapobiegnie zatrzymywaniu nadmiaru wody i gniciu korzeni.

Nawożenie storczyka – klucz do sukcesu

Niezwykle ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym w hodowli storczyków okazuje się ich odpowiednie nawożenie. W sklepach ogrodniczych są dostępne specjalne preparaty, np. nawóz płynny do storczyków Ziemovit. 15 ml tego środka należy rozpuścić w 2 l wody. Taki roztwór stosuje się następnie do podlewania co 10–14 dni, a w okresie spowolnionego wzrostu (po przekwitnięciu) – raz w miesiącu. Środek ten zapewnia obfite i długotrwałe kwitnienia oraz intensywny kolor liści.

Jak podlewać storczyki?

Storczyki powinno się podlewać rzadko, ale obficie. Co 7–10 dni należy wstawić doniczkę z rośliną do naczynia z wodą i poczekać, aż całe podłoże będzie nawodnione. Warto zwrócić uwagę, by nadmiar płynu nie zalegał na podstawce – dlatego trzeba odczekać kilka minut po podlewaniu, a dopiero potem umieścić doniczkę w osłonce.

Do podlewania storczyków stosuje się miękką wodę w temperaturze pokojowej. Wodę z kranu należy więc najpierw zagotować, a następnie odstawić na 24 h. Dobrym rozwiązaniem jest także używanie wody destylowanej lub deszczówki.

W pobliżu doniczek ze storczykami można również ustawić nawilżacz powietrza, który zapewni optymalny poziom wilgoci.

Przesadzanie i rozmnażanie storczyków

Storczyki przenosi się do większej doniczki dopiero, gdy dolna część rośliny nie mieści się w pojemniku. Warto pamiętać, by przesadzać storczyki do doniczek o takim samym charakterze jak te, w których rosły do tej pory – z glinianej doniczki do glinianej doniczki w większym rozmiarze itd. Przy okazji tego zabiegu można również przeprowadzić rozmnażanie. W tym celu wystarczy oddzielić od rośliny fragment z wiązką korzeni i kilkoma liśćmi, a następnie umieścić go w doniczce z odpowiednim dla storczyków podłożem.

Pamiętaj – tylko właściwa pielęgnacja sprawi, że storczyki będą stanowić piękną ozdobę domu przez długie lata!