Nowe okna – kiedy warto je zamontować i jakie wybrać?

Okna pełnią bardzo ważną funkcję w budynku – wpuszczają do niego naturalne światło, ale również chronią wtedy przed nadmierną ucieczką ciepła z budynku. Gdy okna są już stare, mogą one jednak nie pełnić dobrze swojej funkcji termoizolacyjnej. Kiedy warto zdecydować się na ich wymianę na nowe? Jakie okna warto wtedy wybrać?

Nowe okna – kiedy warto?

Montaż nowych okien niesie ze sobą wiele korzyści. Nie tylko pozwala on na nadanie budynkowi atrakcyjnego wyglądu, lecz też dodatkowo może sprawić, że będzie on cieplejszy, a tym samym jego ogrzewanie będzie związane z niższym kosztem.

Technologia zmienia się nieustannie i obecnie w budynkach montowane są coraz cieplejsze okna. Są one o wiele lepsze od starych okien drewnianych oraz od okien plastikowych, które kupowane były przed laty.

Na montaż nowych okien warto zdecydować się wtedy, gdy:

  • W budynku przeprowadza się termomodernizację – ociepla się ściany, dach, fundamenty,
  • Okna są nieszczelne, co może wynikać ich starej konstrukcji, ale także z nieprawidłowego montażu,
  • Stare okna są już zniszczone, na przykład popękane lub porysowane,
  • Dom jest kompleksowo remontowany.

Jakie okna wybrać?

Do wyboru jest obecnie szeroka gama okien. Na jakie z nich warto się zdecydować? Dobór powinien być przeprowadzony indywidualne, aby mogły one pasować do budynku i jednocześnie cechować się optymalną szczelnością i funkcjonalnością.

Aby kupić ciepłe okna, warto przede wszystkim skoncentrować się na ich parametrach technicznych. O ciepłocie okna będzie informować współczynnik Uw, który odnosi się do przepuszczalności ciepła. Im Uw będzie niższe, tym okno będzie przepuszczało mniej ciepła, co oznacza, że będzie ono cieplejsze.

W sprzedaży można znaleźć także okna projektowanie specjalnie z myślą o montażu w budynkach energooszczędnych, pasywnych. To najcieplejsze okna na rynku, które w porównaniu do standardowych mają znacznie grubszą konstrukcję, najczęściej mają pakiety trzyszybowe oraz wypełniane są gazami szlachetnymi jak argon. Takie okna mogą także wspomagać bierne ogrzewanie pomieszczeń przez promieniowanie słoneczne.

Gdzie kupować okna do domu?

Osobom, które chciałyby wymienić okna Bielsko Biała oferuje dostęp do wielu firm, gdzie można je zakupić. W sieci można już teraz dowiedzieć się, gdzie otwarte są salony sprzedaży okien wielu producentów, aby udać się na miejsce i tam zapoznać się z dostępną ofertą.

O wycenę okien można także poprosić ich sprzedawcę za pośrednictwem internetu – to wygodny sposób, aby porównać ze sobą stolarkę okienną różnych producentów.