Czym się kierować przy wyborze materaca?

Wybierając materac należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego indywidualne dopasowanie do naszych potrzeb. Powinien być to więc model na którym czujemy się wygodnie i komfortowo. Jakimi parametrami się więc kierować? Podpowiadamy.

Materace i ich skala twardości

Jedną z najistotniejszych kwestii przy wyborze materaca jest jego twardość. Wybierając popularny model Smart Natura, oprócz jego wymiarów musimy także zwrócić uwagę na klasę twardości. Parametr ten należy dopasować do indywidualnych potrzeb i związany jest w głównej mierze z wagą naszego ciała. Jest to jednak kwestia dość subiektywna, dlatego warto samodzielnie przetestować w sklepie różne modele, aby znaleźć idealny dla siebie.

Przy wyborze twardości należy także pamiętać, że dużą rolę odgrywa także sposób leżenia. Jeśli śpimy głównie na boku lub brzuchu to materac powinien być w większości przypadków miękki. Natomiast w przypadku snu na plecach musi być zdecydowanie twardszy, aby uzyskać ten sam poziom wygody i komfortu.

Należy także zwrócić uwagę na to, że jeśli przetestowaliśmy materac konkretnej marki i wiemy dokładnie ile wynosi jego twardość to wcale nie oznacza, że produkt innej firmy będzie nam również odpowiadał. Wielu producentów stosuje bardzo zindywidualizowaną skalę. Inne mogą być także parametry przy określeniu poziomu twardości.

Materace i rodzaj wypełnienia

Kolejną kwestią jest rodzaj wypełnienia w materacu. Jednymi z najpopularniejszych modeli są te z wkładem piankowym. Charakteryzują się dużą elastycznością i miękkością. Są przeznaczone w głównej mierze do osób, które ważą nie więcej niż 80 kg. W zależności od jakości oraz rodzaju zastosowanej pianki ich ceny mogą znacznie się od siebie różnić.

Materace sprężynowe lub kieszeniowe to bardzo uniwersalny wybór. Zwykle są dość twarde i niełatwo je odkształcić. Mogą być także dość ciężkie, więc wybierając meble do sypialni w Żninie, a zwłaszcza łóżko, należy zwrócić uwagę na jakość zastosowanego tam stelaża. Powinien być wykonany z wytrzymałych i solidnych materiałów.