Rośliny doniczkowe – niezawodny sposób na ocieplenie wnętrz

Rośliny doniczkowe to jeden z najgorętszych hitów dekoracyjnych ostatnich miesięcy i trudno się temu dziwić. Nic tak nie ożywia i nie ociepla optycznie wnętrz jak żywe kwiaty, krzewy i drzewka, bez których wiele osób nie wyobraża sobie kompletnych aranżacji. Rośliny dekoracyjne to niezawodny sposób na wprowadzenie do mieszkania powiewu świeżości oraz przytulnego charakteru, a to wszystko niewielkim nakładem czasu i pieniędzy.

Rośliny doniczkowe – idealna dekoracja dla każdego wnętrza

Wielkim autem roślin doniczkowych jako dekoracji wnętrz jest ich uniwersalny charakter. Wiele gatunków doskonale sprawdza się w każdej aranżacji, niezależnie od zastosowanego w niej motywu przewodniego. Dlatego też rośliny ozdobne są wręcz idealnym dodatkiem do nowoczesnych, minimalistycznych wnętrza, ale jednocześnie świetnie odnajdują się w aranżacjach utrzymanych w stylu klasycznym, rustykalnym, eklektycznym, a nawet loftowym. Rośliny doniczkowe to absolutny „must have” w każdym mieszkaniu, dzięki któremu poczujemy prawdziwie przutylny, może nawet sielski klimat.

Żywe rośliny we wnętrzach zamiast bibelotów

Jak praktycznie zagospodarować duże i otwarte przestrzenie mieszkalne? Podobne pytanie zadaje sobie wiele osób, które stoją przed ogromnym wyzwaniem, jakim jest urządzenie wnętrz. Bardzo często okazuje się, że po zakupieniu wszelkich niezbędnych mebli, sprzętów elektronicznych czy innych elementów wyposażenia nie sposób odnieść wrażenia, że pokój wydaje się zbyt pusty. Nie warto jednak popadać ze skrajności w skrajność, dokupując niepotrzebne „bibeloty”, które w konsekwencji zagracają nasze mieszkania.

Warto pójść w zdecydowanie bardziej ekologicznym kierunku, dekorując wnętrza dużymi roślinami doniczkowymi. Świetnie sprawdzi się chamedora wytworna, czyli popularna palma koralowa, która w mgnieniu oka ociepli wnętrze i będzie sprzyjać relaksowi. Chamedora wytworna idealnie pasuje do przestronnych salonów, choć i w nieco mniej otwartych przestrzeniach sprawdzi się równie dobrze. Co ważne, palma pochodząca z rejonów tropikalnych nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia, dlatego z czystym sumieniem można postawić ją w głębi pomieszczenia. Obok chamedory, równie dużą popularnością cieszy się monstera dziurawa, która zaskarbiła sobie sympatię wielu miłośników zieleni we wnętrzach nie tylko dzięki charakterystycznym liściom w kształcie serca, ale również mało skomplikowanej pielęgnacji.

Naturalna zieleń w kontraście z surowymi wykończeniami

Jednym z wiodących trendów w aranżacji wnętrz jest stosowanie materiałów wykończeniowych o dość surowych wykończeniach. Wśród nich nie sposób wyróżnić drewna, kamienia, betonu czy cegły, które wprowadzają do naszych mieszkań pierwiastka szlachetności. Surowość minimalistycznych wnętrz doskonale przełamują żywe rośliny doniczkowe, które nie dość, że ocieplają pomieszczenia, to w dodatku pozwalają w pełni uwidocznić potencjał jaki drzemie w naturalnych drewnianych posadzkach czy kamiennych blatach.