Projekty budynków gospodarczych – jaki najlepiej wybrać?

Każdy kto mieszkał w bloku, w którym nie było piwnicy ani kantorka na półpiętrze wie jak bardzo by się przydały. Sam rower zajmuje sporo miejsca, a gdzie wszystkie inne sprzęty? Wielu mieszkańców bloku marzących o swoim domu jednorodzinnym zapewne planuje też piwnicę lub jakiś schowek. Dobra wiadomość jest taka, że można wybudować całkiem osobny budynek, gdzie pochowamy wszystkie przysłowiowe „graty”. Budynek gospodarczy może nam posłużyć nie tylko jako magazyn na różne sprzęty ale też za mały warsztat. Te funkcje można łączyć z innymi, przyjrzyjmy się jaki projekt budynku gospodarczego wybrać ażeby był jak najbardziej funkcjonalny.

Projekty budynków gospodarczych z częścią mieszkalną

Budynek gospodarczy nie musi funkcjonować wyłącznie jako składzik czy warsztat. Jeśli ma on poddasze, możemy w nim urządzić miejsca do spania dla gości. Sprawdzi się to rozwiązanie zwłaszcza w mniejszych domach jednorodzinnych. Goście i gospodarze po przyjęciu będą mogli od siebie odsapnąć i komfortowo odpocząć. Możemy wybudować budynek gospodarczy z częścią mieszkalną na poddaszu lub parterowy. W drugim przypadku jakieś mniejsze pomieszczenie adoptuje się na kuchnię letnią z miejscami do spania. Możliwe jest też zainstalowanie WC. Takie rozwiązania jednak sprawdzają się tylko w czasie trwania cieplejszych pór roku. Spotyka się najczęściej takie budynki z poddaszem. Wynika to z zaoszczędzonego w ten sposób miejsca. Ciekawie zaprojektowany budynek gospodarczy z częścią mieszkalną przypomina swym dizajnem mały dom, razem z domem właściwym mogą tworzyć niezwykle estetyczną kompozycję.

Projekty budynków gospodarczych z garażem

Niezwykle często spotykanym projektem budynków gospodarczych są te przewidujące garaż. Najczęściej miejsce postojowe jest na parterze zaś pomieszczenie gospodarcze obok albo na poddaszu. W samym garażu wszak możemy trzymać narzędzia na ścianach, podobnie jak deski surfingowe czy narty lub rowery, a za drzwiami pozostaje warsztat. Niekiedy na poddaszach urządza się część mieszkalną ale można je wykorzystać w sposób czysto użytkowy a pomieszczenia na parterze obok garażu służą wtedy jako składzik. Można budynek gospodarczy zaprojektować w kształt litery L, co nie tylko jest praktyczne – łatwiejszy podział na strefy pod kątem funkcji ale też nadaje budynkowi użytkowemu ciekawą estetykę.

Wybraliśmy projekt a jakie materiały wybrać?

Jeśli dodatkowy budynek miałby służyć jako sam garaż lub niewielki składzik, to najszybciej i najtaniej wyniesie nas postawienie garażu z blachy. Można obie funkcje oczywiście łączyć, pozostaje kwestia estetyki. Możemy mieć budynek gospodarczy blaszany pomalowany w odcieniu brązu, dzięki czemu z dala będzie wyglądał na drewniany. Budynki gospodarcze blaszane doskonale posłużą za garaż i schowek jednak wykluczona jest w nich z oczywistych względów funkcja mieszkalna. Jeśli więc pragniemy posiadać budynek gospodarczy o większym zakresie funkcji powinniśmy zainwestować w drewno bądź cegły. Jeśli chodzi o drewno to dostępne są budynki gospodarcze wybudowane z drewnianych bali lub też szkieletowe. Oczywiście zwolennicy tradycyjnych rozwiązań i dodatkowo najbardziej solidnych, zwrócą się ku konstrukcji murowanej.

Nie chcesz się trudzić pozwoleniem – pilnuj metrażu!

Budynki gospodarcze podlegają takim samym przepisom prawa budowlanego jak domy mieszkalne. Budując budynek gospodarczy musimy zachować odpowiedni odstęp od sąsiednich działek. Wymagane jest też pozwolenie na budowę, chyba że dopilnujemy tego, że powierzchnia naszego budynku gospodarczego nie przekroczy 35 m2. Takie znajdziemy tutaj https://pracownia-projekty.dom.pl/. Jeśli wybraliśmy projekt, który spełnia ten wymóg, budowę zgłaszamy do urzędu miasta lub do starosty. Na tak małej powierzchni zmieścimy budynek gospodarczy z garażem, możemy też pokombinować z małą przestrzenią noclegową. Jenak zbyt wysoko w górę nie możemy się piąć, ponieważ wysokość budynku nie może przekroczyć 5 metrów i nie może on być piętrowy. Oferowanych jest jednak sporo projektów, które sprostają wymogom dla budynków, które nie wymagają pozwolenia na budowę i będą w pełni funkcjonalne.