Monitoring wizyjny domu – elementy i montaż. Co wybrać?

System monitoringowy w domu jednorodzinnym może pełnić dwojaką funkcję – odstraszać przestępców, ale także pomagać w ich identyfikacji. Jaki monitoring do domu będzie najlepszy?

Z czego zbudowany jest system monitoringu wizyjnego?

Monitoring wizyjny, określany także jako CCTV, jest rodzajem instalacji, za pomocą której można monitorować na bieżąco dany obszar i zapisywać wykonane nagarnia, aby uzyskać do nich dostęp w późniejszym czasie.

Na system monitoringu składają się trzy zasadnicze elementy:

  • kamery

  • rejestrator

  • infrastruktura przesyłowa

Obraz można oglądać na monitorze, który stanowi dodatkowy element instalacji, natomiast w przypadku nowocześniejszych kamer IP, które stanowią dzisiaj większość montowanych urządzeń, także na telefonie czy laptopie.

Gdzie umieścić kamery monitorujące?

Wybór właściwych miejsc dla kamer monitorujących zamontowanych w domu jednorodzinnym ma bardzo duże znaczenie, ponieważ to właśnie od ich lokalizacji będzie zależała efektywność kontroli posesji.

Kamera powinna być zainstalowana w takim miejscu, które pozwala na objęcie jak najszerszego obszaru jej okiem. Najczęściej zatem kamery umieszcza się na narożnikach budynków.

Warto pamiętać o tym, że kamery nie mogą zostać skierowane na posesje sąsiadów. W takiej sytuacji, gdy kamera ma objąć także okoliczne posesje, można „wyciąć” konkretny element z monitorowania.

Jakie kamery do monitoringu wybrać?

Asortyment kamer jest bardzo szeroki, stąd też duże znaczenie ma dobór odpowiedniego sprzętu tego typu.

Gdy kamera ma być zamontowana na zewnątrz, musi być ona odporna na czynniki jak pył i wilgoć zgodnie ze stopniem ochrony IP, na przykład IP54.

Kamera może pracować ciągle, ale można także uruchamiać się automatycznie we współpracy z detektorem ruchu, co pozwala na oszczędność energii.

Dodatkowo kamera może pracować w ciemności – stosowane są wtedy specjalne kamery z diodami IR, czyli na podczerwień.

Jak zamontować monitoring w domu?

Monitoring można zamontować samodzielnie – w sprzedaży dostępne są także zestawy dedykowane do własnego montażu. Gdy jednak celem jest maksymalna ochrona, warto zdecydować się na system zaprojektowany i zamontowany przez fachowców.

Osobom, które chciałyby zainwestować w systemy monitoringu Śląsk zapewnia dostęp do najlepszych firm zajmujących się wykonaniem instalacji na zamówienie.

Optymalnym wyborem będzie system przewodowy, który uznawany jest za skuteczniejszy i mniej zawodny. Można także zdecydować się na zastosowanie systemów bezprzewodowych, które pozwalają na łatwe zainstalowanie monitoringu także w istniejących już budynkach.