Jak szybko i łatwo odświeżyć elewację domu?

Zadbana elewacja sprawia, że nasz dom wygląda atrakcyjnie. Nawet jeśli budynek ma już kilka lat, możemy go odświeżyć. Jakie mamy możliwości? Podpowiadamy.

Mycie elewacji

Najprostszą metodą odświeżenia elewacji jest jej mycie. Możemy w tym celu użyć gąbki i gorącej wody, jednak pamiętajmy, aby miała ona odpowiednią temperaturę (maksimum 60 stopni), by nie doprowadziła do powstania uszkodzeń. Dlatego najlepiej wcześniej na niewielkim fragmencie elewacji wypróbować tę metodę. Kolejnym sposobem czyszczenia elewacji jest jej mycie za pomocą myjki ciśnieniowej. Do tej metody potrzebujemy środka czyszczącego, który następnie dodawany jest do wody i aplikowany pod ciśnieniem. Jeżeli elewacja posiada intensywniejsze plamy, czasami konieczne będzie dodatkowe mechaniczne wyczyszczenie jej. Ciśnienie w myjce powinno wynosić do 60 barów. Rozpoczynamy mycie od góry budynku, schodząc ku jego dołowi. Nie korzystajmy jednak z tego urządzenia, kiedy wiemy, że tynk jest słaby albo widać na nim spękania, aby nie pogorszyć jego stanu.

Czytaj więcej:  http://panoramaarchitektury.pl/3-powody-dla-ktorych-warto-postawic-szalunki-scienne/

Malowanie elewacji

Jeżeli po umyciu elewacji nie jesteśmy zadowoleni z efektu, możemy podjąć decyzję o pomalowaniu jej. W dzisiejszych czasach wszelkiego rodzaju elewacje można malować specjalną farbą. Nie ma znaczenia, czy chcemy odświeżyć kolor starego domu, czy całkowicie go zmienić. Jeśli chcemy samodzielnie pomalować elewację, musimy zwrócić szczególną uwagę na środki ostrożności. Musimy zaopatrzyć się w rusztowanie, aby zapewnić sobie maksimum bezpieczeństwa. Najlepiej zdecydować się na rusztowania używane lub na ich wynajem.

Podczas pojedynczych prac remontowych nie ma sensu kupować nowego sprzętu. Drabiny, rusztowania itp. muszą być ustawione w stabilny sposób i w razie potrzeby być zabezpieczone przez drugą osobę. Aby farba dobrze się trzymała, elewację należy dokładnie wyczyścić.

Myjka ciśnieniowa usuwa grubsze zabrudzenia, a glony i mech można usuwać specjalnym środkiem. Ponadto wszystko, co nie ma być malowane, musi być zabezpieczone lub pokryte folią i taśmą malarską. Należą do nich: ramy okienne, chodniki, rynny itp. Następnym krokiem jest gruntowanie. Zabieg ten zamyka pory materiału elewacyjnego i zapewnia farbie lepszą przyczepność. W zależności od jakości farby należy nałożyć nawet kilka warstw. Farba do elewacji powinna być dobrana do rodzaju tynku na naszym budynku. Do tynku mineralnego lub cementowego, cegły albo betonu najlepiej zastosować farby silikatowe, akrylowe, wapienne bądź cementowe.

Malowanie elewacji zaplanujmy na dzień bez opadów deszczu, o umiarkowanej temperaturze. Nie zapomnijmy również o odpowiednim przygotowaniu się do takiego takiej operacji: będziemy potrzebować wałków, pędzli lub pistoletów natryskowych, a także rusztowania, które możemy dostać na https://szalbud.pl/.