Jak stworzyć oazę spokoju na tarasie lub balkonie? Postaw na wygodne meble i sztuczną zieloną murawę!

Aranżacja tarasu czy też balkonu nie musi być trudna, ani też kosztowna. Wystarczy kilka life hacków i już efekt przerośnie Wasze oczekiwania. Pamiętajcie też, że nie ważny jest metraż, gdyż nawet mały balkon można dobrze zaaranżować, o ile nie jest to wnęka na 50 cm. Zatem, jak stworzyć w tych miejscach oazę spokoju? Oto nasze pomysły.

Aranżacja tarasu jest łatwa i przyjemna

Zacznijmy od aranżacji tarasu. Otóż najlepiej prezentują się tarasy, które są wybudowane zgodnie z projektem domu z tarasem. Dzięki temu wszystko jest idealnie dopasowane, ewentualnie na tym etapie można jeszcze dokonać zmian w projekcie. Jeżeli jednak uważaliście, że taras nie jest Wam potrzebny i teraz tego żałujecie, to nic straconego, przy czym zadaszenie nie będzie już z dachówek, lecz trzeba będzie wybrać inny materiał, no chyba, że dysponujecie większymi funduszami to wtedy można zrobić wszystko. Ale zadaszenie poliwęglanowe też dobrze się prezentuje, podobnie jak pergola czy automatycznie otwierane zadaszenie tarasowe. Na pewno należy wybrać odpowiednie płytki, które notabene trzeba dobrze ułożyć, tak aby wilgoć nie dostawała się w spoiny. Kluczowe znaczenie ma też wybór kleju i tutaj bardzo dobrze sprawdzi się klej polimerowy, który szybko schnie, ale też jest mocny. Następnie można wybrać meble. Te drewniane dobrze się prezentują i są też ponadczasowe, ale i meble z bali to świetny wybór, tylko ich cena jest wysoka. Na barierkach można dodatkowo zamontować wiszące świeczniki, zaś na samej podłodze ustawić lampiony ma wysoki połysk i gotowe. Pomyślcie jeszcze o zasianiu trawy i tutaj często pojawiają się problemy, jaką wybrać. Cóż, naszym zdaniem najmocniejsza jest trawa pastwiskowa, którą łatwo siać, ale i wyrasta gęsta, a przy tym nie trzeba obawiać się tzw. placków.

Aranżacja dużego balkonu kontra aranżacja małego balkoniku

Aranżacja dużego balkonu nie powinna nastręczać problemów, bo także wystarczy wybrać odpowiednie płytki i przykleić je używając klejów polimerowych. Do tego można postawić na wolnostojące meble i na drabinowej półce ustawić doniczki z ziołami czy sadzonkami. Zupełnie inaczej wygląda aranżacja małego balkonu. Tutaj nieco trzeba się natrudzić, by uzyskać pożądany efekt. Na pewno na posadzce lepiej nie kleić płytek, bo estetyka małego metrażu już nie będzie ciekawa, a poza tym czekałoby Was ucinanie i docinanie ich, a to jest trudne. Można jednak postawić na sztuczną trawę, którą wystarczy tylko przykleić do powierzchni przy użyciu kleju polimerowego. Większym problemem jest wybór mebli. W końcu balkon ma być nie tylko estetyczny, ale i funkcjonalny, a przy tym ma zapewniać maksimum wygody. Dobrym rozwiązaniem jest na pewno zastosowanie mebli składanych, a więc stół czy blat, które montuje się na barierkach. Także składane krzesła sprawdzą się idealnie. Jeżeli macie jeszcze nieco wolnego miejsca na barierce, to zawieście na niej doniczki z ziołami. Także ścianę balkonową można wykorzystać, dzięki temu zyska się świetny efekt wizualny. Wystarczy na niej powiesić dekoracyjne lustra.

Meble może zrobić samodzielnie

Warto zastanowić się nad wykonaniem mebli samodzielnie, tym bardziej, że nie trzeba mieć specjalnych umiejętności czy też zdolności, a efekt będzie super. Wystarczy tylko wykorzystać palety, które można kupić za naprawdę małe pieniądze. Otóż na początku trzeba je wyszlifować, używając papieru gruboziarnistego i usunąć wszelkie małe gwoździe czy wystające drzazgi. Dopiero potem możecie przygotować już pożądany kształt. Kilka palet ułożonych równo i jedna, która jest nieco przechylona stworzą świetny stolik. Potem wystarczy już tylko skleić je klejem do drewna i pomalować. Natomiast fotele możecie wykonać stawiając paletę pionowo i łącząc ją z kilkoma poziomymi.

Dekoracje DIY są unikalne

A na końcu warto jeszcze zastanowić się nad wykonaniem samodzielnie dekoracji, choćby z plastikowych butelek (donice) czy też ze słoików (dekoracyjne świeczniki). Samodzielnie można wykonać nawet obrazy witrażowe, wystarczy na panel szklany bądź też lustro bez ramy przykleić podrobione kawałki starych szklanek czy filiżanek, które potem wystarczy tylko pomalować.

Kreatywność, dobre pomysły zwracanie uwagę na jakość i korzystną cenę, a także maksymalna funkcjonalność – kierując się naszymi radami, możecie zyskać taras czy balkon idealny.