Czwarta fala COVID-19 jest już blisko. Czy ozonowanie może pomóc w walce z wirusem?

Pandemia COVID-19 wpłynęła negatywnie na wiele obszarów naszej rzeczywistości. Tym samym w obliczu czwartej już fali, poszukiwane są wszelkie metody mogące ją zatrzymać lub przynajmniej spowolnić. Czy jedną z nich może być ozonowanie? Wiele wskazuje na to, że ozonowanie pomieszczeń i nie tylko, może być skuteczną bronią w walce z wirusem.

Co to jest ozonowanie?

Wraz z nadejściem pandemii COVID-19 ozonowanie pomieszczeń i przestrzeni publicznych znacznie zyskało na popularności. Jednak czym tak właściwie jest ozonowanie? Mowa o zabiegu polegającym na generowaniu ozonu. Służy do tego specjalna maszyna, która uwalnia ozon. Jest to pierwiastek naturalnie występujący w atmosferze. Głównie jednak znajduje się w jej górnej warstwie i to w stosunkowo niewielkich ilościach. Natomiast ozon ma właściwości utleniające. Bardzo łatwo łączy się z innymi cząsteczkami, w tym z cząsteczkami drobnoustrojów chorobotwórczych, takich jak SARS-Cov-2, wywołujący chorobę COVID-19. Po złączeniu z cząsteczką zostaje ona zneutralizowana przez ozon.

Do przeprowadzenia zabiegu można wykorzystać ozonator domowy. Mowa o urządzeniu powszechnie dostępnym, które może nabyć każdy z nas. Niemniej jednak ozonowanie pomieszczeń z użyciem takiego sprzętu może nie dać oczekiwanych rezultatów. Po pierwsze, ogólnodostępny sprzęt wykazuje mniejszą skuteczność od urządzeń profesjonalnych. Po drugie, aby ozonowanie było efektywne, konieczne jest przeprowadzenie go w sposób fachowy. Wydaje się zatem, że ozonowanie mieszkań lepiej zlecić fachowcom, takim jak na przykład specjaliści z firmy Stander. Posiadają oni profesjonalny sprzęt generujący znaczne ilości ozonu w krótkim czasie. Co więcej, posiadają także umiejętności i doświadczenie umożliwiające im profesjonalne przeprowadzenie zabiegu. Warto również wskazać na kwestie bezpieczeństwa. Duże stężenie ozonu może być niebezpieczne dla człowieka. Dlatego ozonowanie jest bezpieczne tylko w przypadku przeprowadzania go przez osoby znające procedury. Warto w tym miejscu zauważyć, że możliwe jest też ozonowanie wody, a nawet pożywienia. W każdym z tych przypadków trzeba jednak zastosować odpowiednią ilość ozonu i przestrzegać właściwych procedur.

Ozonowanie pomieszczeń i powierzchni skuteczne w walce z COVID-19

Jeszcze przed pojawieniem się koronawirusa można było zakładać, że ozonowanie będzie go skutecznie zwalczać. W końcu ozon radzi sobie z cząsteczkami niemal wszystkich drobnoustrojów. Niemniej jednak konieczne było potwierdzenie domysłów. Rzeczywiście okazało się, że tam, gdzie wykonuje się ozonowanie, liczba zarażeń koronawirusem spada. Dlatego też specjaliści zalecają ozonowanie pomieszczeń i powierzchni. Warto podkreślić, że możliwe jest również ozonowanie samochodu oraz wszelkich elementów w przestrzeni publicznej. Mowa tutaj choćby o barierkach, ladach, czy klamkach. Poza działaniem dezynfekcyjnym ozon usuwa również nieprzyjemne zapachy. W ich miejsce pojawia się przyjemna woń, przypominająca tę, która unosi się w powietrzu zaraz po burzy.