Typowe pomieszczenia domowe uzupełnione o nietypowe oświetlenie

Zwykliśmy stosować jedną lampę jako oświetlenie główne każdego pomieszczenia, umieszczając ją na samym środku sufitu. Do tego dokładamy lampy boczne, ponieważ jedno źródło światła to zwykle zbyt mało, by zapewnić pełen komfort, a do tego ciekawy wystrój wnętrza. Taki sposób oświetlania jest prosty, a nawet banalny. Nie ma w nim nic ciekawego. A gdyby tak postawić na rozwiązania nietypowe, zrywające z wnętrzarskimi konwenansami?

Sypialnia czy salon? A może jedno i drugie?

Oddzielna sypialnia i salon to marzenie każdego! Niestety, mieszkania w blokach zwykle nie pozwalają na wydzielenie pomieszczeń jednofunkcyjnych. Najczęściej w jednym pokoju znajduje się miejsce do spania, odpoczynku, przyjmowania gości, a także przestrzeń do pracy. Nie oznacza to, że nie można sobie pozwolić na wyjątkową aranżację, wręcz przeciwnie!

Im bardziej nietypowe oświetlenie, w ciekawym kształcie, z niecodziennymi ozdobami, tym lepiej dla wystroju. Oczywiście trzeba pamiętać o umiarze, wyważeniu pomiędzy elementami wyposażenia, a także ozdobami, by lampy stały się uzupełnieniem, a nie kiczem. Oświetlenie dobrze dobrane, nawet najbardziej oryginalne i umocowane niekoniecznie na środku sufitu, będzie spełniać swoje funkcje i cieszyć oczy.

Zarówno do sypialni, jak i salonów sprawdza się oświetlenie techniczne, w tym spot lighty. Tego typu lampy znalazły swoje miejsce w ofercie sklepu Lampy.it. Duży atut spot lightów to kilka punktów świetlnych, zwykle ruchomych, które dają szansę na precyzyjne dopasowanie sposobu oświetlenia fragmentów przestrzeni. Te, których szyna i oprawy reflektorków są w kolorze ściany, stapiają się z nią, dzięki czemu główną rolę odgrywa światło. Z kolei kontrastowa barwa eksponuje ciekawą fakturę ściany, może również odpowiadać za dzielenie na strefy i tworzenie ich nastroju.

Tego typu punkty świetlne warto umieszczać w miejscach, gdzie spędza się najwięcej czasu. W okolicach sofy wypoczynkowej czy łóżka do spania, nad biurkiem, jak i długim stołem. Oświetlenie techniczne może zastąpić klasyczne kinkiety, natomiast nad stołem sprawdzi się duża, pojedyncza żarówka zwisająca na długiej lince.

Papierowe lampy jako oświetlenie główne

Jako oświetlenie główne doskonale sprawdzają się papierowe lampy. Dziś jest to modna propozycja zarówno do aranżacji tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Wprost wymarzona do wystrojów skandynawskich, a także romantycznych i przytulnych pomieszczeń.

Niegdyś papierowe lampy były traktowane jako oświetlenie tymczasowe. Dziś są to propozycje, które zachwycają kształtami, kolorami, a także swoją lekkością. Nawet dużych rozmiarów lampa nie przytłacza wnętrza, a jej największym atutem jest równomiernie rozpraszana wiązka światła. Z tego typu oświetleniem, praktycznie za każdym razem uzyskuje się wyjątkowy klimat wnętrza.

Lampa z papierowym abażurem jest subtelnym dopełnieniem sypialni. W salonie równoważy ciężki wystrój lub uzupełnia ten, który wymaga po prostu zastosowania funkcjonalnego i prostego, ale wciąż ciekawego oświetlenia.

Dekoracja w postaci lamp dodatkowych

Abażur z piór, który poza lekkością staje się egzotycznym elementem w domowej aranżacji. W nowoczesnym wystroju zaś, lightboxy, czyli podświetlane pudełka. Alternatywą stają się za to świetlne girlandy w postaci cotton balls, czyli świecących kul, które można rozwiesić dosłownie wszędzie! Światło ma nie tylko spełniać swoje funkcje, ale również dekorować i wpływać na budowanie atmosfery domowych wnętrz. Nietypowe rozwiązania są zatem na wagę złota.