Podłoga drewniana w miejscu publicznym – jaką wybrać?

Podłoga drewniana w miejscu publicznym - jaką wybrać?Trwałość, niezawodność i perfekcyjny wygląd – właśnie na te elementy zwraca się największą uwagę, wybierając materiał na podłogę w miejscu publicznym. Prowadzisz własny biznes, np. restaurację, kawiarnię lub klub fitness, i zastanawiasz się, który materiał najlepiej sprawdzi się na podłodze w przestrzeni publicznej? Wbrew pozorom w takich miejscach warto wykorzystać drewno. Zobacz, dlaczego tak jest.

Drewniane deski bardzo często zdobią podłogi w prywatnych mieszkaniach, natomiast w miejscach publicznych chętniej wykorzystuje się płytki ceramiczne, najczęściej gresowe. Czy słusznie? Drewno również może być bardzo trwałe – wystarczy tylko wybrać odpowiedni gatunek desek i zwrócić szczególną uwagę na wszystkie parametry sprzedawanego produktu.

Specjaliści DobreDlaDomu.com.pl przygotowali kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci w wyborze podłogi drewnianej idealnej do miejscu publicznych.

Podłoga drewniana w miejscu publicznym – zwróć uwagę na gatunek drewna oraz jego wierzchnią warstwę

Drewniana podłoga w miejscu publicznym – w przeciwieństwie do ceramiki – prezentuje się szlachetniej, a przy tym może być wykorzystywana zarówno w lokalach dekorowanych w stylu nowoczesnym, jak i klasycznym. Ważna zaleta to także to, że drewniane deski w ogóle nie są śliskie, co zwiększa bezpieczeństwo pracowników, a także klientów.

Aby móc cieszyć się perfekcyjną podłogą drewnianą w przestrzeni publicznej przez wiele lat, warto wybrać drewno, stosując się do poniższych wskazówek.

  1. Wybierz najtwardsze gatunki drewna

W pomieszczeniach użyteczności publicznej dziennie może przebywać nawet kilkaset osób. Dodatkowo po lokalach usługowych wszyscy chodzą w butach, co jeszcze bardziej szkodzi materiałom rozłożonym na podłodze. Jeśli chcesz uniknąć szybkiego niszczenia desek, powinieneś wybrać drewno, które charakteryzuje się bardzo dużą trwałością.

  • Polskie gatunki drewna twardego

W Polsce najtwardszymi gatunkami drewna są: buk, jesion, orzech oraz dąb. Unikaj natomiast układania bardzo miękkich desek, takich jak: brzoza, osika, topola, świerk czy sosna.

  • Egzotyczne gatunki drewna twardego
Czytałeś już?  Jak samodzielnie wykonać podłogę z desek - instrukcja i porady

Twarde drewno egzotyczne to np.: bambus, merbau, iroko czy jatoba. Nie warto natomiast stosować desek z czereśni, cedru bangkirai lub samby.

  1. Zabezpiecz deski olejem lub lakierem

Pamiętaj: jeśli na zewnętrznej warstwie drewna nie położysz oleju lub lakieru, Twoja drewniana podłoga bardzo szybko się zniszczy. Dodatkowy produkt ma bowiem za zadanie chronić powierzchnię naturalnego drewna przed zarysowaniem i ścieraniem. Zabezpiecza także przed działaniem wody, co jest bardzo ważne zwłaszcza w kawiarniach i restauracjach.

  • Olejowane podłogi drewniane

Olejowanie to naturalna metoda zabezpieczania drewna, która nie tworzy jednolitej, gładkiej powierzchni na deskach, a wnika w ich strukturę chroniąc nawet najgłębsze warstwy.

  • Lakierowane podłogi drewniane

Lakierowanie to prosta metoda umożliwiająca szybkie zabezpieczenie desek, która tworzy na ich powierzchni gładką warstwę chroniącą przed ścieraniem.

Więcej informacji o olejowaniu i lakierowaniu podłogi drewnianej znajdziesz w poradniku Dobre Dla Domów.

Jak dbać o podłogę drewnianą w miejscu publicznym?

Pamiętaj – nawet jeśli wybrałeś bardzo twardy gatunek drewna i pokryłeś go olejem lub lakierem, nie możesz zapomnieć o jego regularnej pielęgnacji. Podłogę drewnianą w miejscu publicznym czyści się w ten sam sposób co deski w domu. Różnica jest jedna – zabiegi pielęgnacyjne powinny być przeprowadzane o wiele częściej, np. codziennie, po wyjściu ostatniego z gości.

Aby zachować nienaganny stan desek przez wiele lat, pamiętaj o kilku najważniejszych zasadach:

  1. Nie myj desek dużą ilością wody, która może uszkodzić drewno.
  2. Stosuj specjalne preparaty przeznaczone do konkretnego rodzaju podłogi.
  3. Regularnie odkurzaj deski z drobinek piasku, które rysują lakier i olej.
  4. Co kilka lat dokładnie wycyklinuj podłogę.

Teraz, kiedy już wiesz, które gatunki drewna na pewno sprawdzą się w miejscach publicznych, możesz kupić dla siebie najlepszy produkt. Na stronie www.ddd.com.pl znajdziesz największy wybór podłóg drewnianych od różnych producentów. Masz już swoich faworytów?

Czytałeś już?  Farba czy tapeta? Co wybrać na ścianę?