Oświetlenie LED a barwa światła

Oświetlenie LED a barwa światłaLampy LED to nowoczesny typ oświetlenia, który doskonale sprawdzi się niemal w każdym pomieszczeniu i wielu aranżacjach. Świetnie komponuje się tak z wnętrzem salonu, jak i jadalni, kuchni, łazienki, gabinetu i wielu innych pomieszczeń. Jednak, aby każde z nich pozostawało w pełni funkcjonalne i stwarzało dogodne warunki użytkowania, światło musi korespondować z rolą, jaką pełnić będą pomieszczenia. I tak inny rodzaj światła powinien charakteryzować wnętrza przeznaczone do wypoczynku, inny do pracy, a jeszcze inny do spożywania posiłków.

Dostęp do światła ma ogromny wpływ na ludzkie zdrowie i samopoczucie. Nie od dziś wiadomo, że słońce odgrywa dużą rolę w rozwoju i prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Jego obecność nastraja nas pozytywnie, a brak wpływa na obniżenie nastroju. Stąd społeczeństwa żyjące na południu Europy cechują się wesołym usposobieniem, te z północy kontynentu natomiast narażone są depresje i inne choroby wywołane słabym nasłonecznieniem. Brak słońca można rekompensować sobie sztucznym światłem. W tym przypadku kluczowe znaczenie  dla naszego nastroju będzie miał rodzaj emitowanego przez lampę światła.

Wpływ barwy światła na nasze życie

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak istotną rolę w ich życiu odgrywają kolory. Mogą wpływać na zdrowie człowieka, jego nastrój, a nawet zachowanie. Kolory otaczających nas przedmiotów zależą od barwy światła, które na nie pada. Zależnie od tej barwy możemy czuć się zmotywowani do pracy, zrelaksowani, wypoczęci lub podenerwowani i zmęczeni.

Barwa światła emitowanego przez lampy LED

Oświetlenie LED charakteryzuje się szerokim spektrum kolorów, dzięki czemu istnieje możliwość dowolnego dostosowania i aranżacji pomieszczenia. Zależnie od temperatury barwowej (TC), wyrażonej w Kelwinach, światło będzie posiadać barwę ciepłą, neutralną lub zimą. Ciepłe światło białe potrafi wprowadzić człowieka w nastrój relaksu,  rozluźnienia i spokoju. Wpływa na poprawę nastroju oraz wywołuje pozytywne emocje. Chłodniejsze barwy światła białego motywują człowieka do działania oraz pobudzają do pracy i nauki. Wpływają też na poprawę koncentracji.

Zależność pomiędzy barwą światła a samopoczuciem człowieka, kolorami przedmiotów oraz wyglądem wnętrza opisano w tabeli.

Światło o barwie ciepłej

Światło o barwie zimnej

2700 – 3500 K 4600 – 6500 K
Nastraja pozytywnie, uspokaja, relaksuje Poprawia koncentrację, motywuje do działania
Zalecane do pomieszczeń przeznaczonych do wypoczynku Zalecane do przestrzeni lub pomieszczeń przeznaczonych do pracy, lub nauki.
Wnętrza robią wrażenie przytulnych Pomieszczenia sprawiają wrażenie świeżych
Barwy przedmiotów są rozświetlone i soczyste Barwy przedmiotów stają się przytłumione

Światło neutralne

Pomiędzy zakresem charakterystycznym dla barwy ciepłej a barwą zimną, znajduje się jeszcze spektrum światła neutralnego (4000 – 4500 K), które stoi na ich pograniczu. Swą barwą zbliżone jest nieco bardziej do światła zimnego niż ciepłego, jest jednak od niego znacznie mniej męczące dla oczu. Delikatności nadaje mu ciepła poświata. Światło neutralne świetnie sprawdza się w takich pomieszczeniach jak kuchnie, gabinety, biblioteki i pracownie. Oddaje realistyczne barwy przedmiotów, a wnętrze oświetlone przy jego pomocy stwarza wrażenie nowoczesnego. Zamontowane w pomieszczeniu stwarza idealne warunki do nauki oraz czytania.

Barwa emitowanego światła w znacznym stopniu wpływa na samopoczucie domowników. Warto zatem zadbać o to, by była dostosowana do funkcji pomieszczenia. W każdym jednak przypadku należy uwzględnić także indywidualne odczucia domowników i dostosować oświetlenie do ich wymagań.