Meble drewniane – jak o nie zadbać?

Zakupienie mebli drewnianych to nierzadko spory wydatek, niemniej jednak również inwestycja na lata. Aby mogły one jednak pięknie wyglądać przez długi czas, warto pamiętać o tym, że ważna jest ich odpowiednia pielęgnacja. Jak zadbać o meble z litego drewna?

Drewno jest wyjątkowo pięknym materiałem – naturalnym, tworzącym przytulne przestrzenie, wytrzymałym, łatwym w odnawianiu. To powoduje, że także i dzisiaj meble drewniane cieszą się tak dużym zainteresowaniem, chociaż są droższe od mebli z łatwiejszych w utrzymaniu w czystości płyt meblowych. Gdy chcesz zakupić meble z drewna litego czy fornirowane, pamiętaj jednak o tym, żeby dobrać do nich odpowiednie preparaty do czyszczenia i konserwacji.

Jak zadbać o meble drewniane?

Przede wszystkim do czyszczenia mebli z drewna naturalnego zaleca się stosowani preparatów przeznaczonych właśnie do tego celu – najczęściej są to różnego rodzaju płyny, mleczka, woski czy preparaty w sprayu. Należy nanosić je miękkimi ściereczkami w niewielkiej ilości, nie dopuszczając do zawilgocenia drewna. Wszelki nadmiar preparatu należy od razu zetrzeć.

Najłatwiej jest z meblami lakierowanymi, które dzięki temu, że pokryte są warstwą ochronnego lakieru, są twardsze i bardziej odporne na zabrudzenia. Nieco bardziej czasochłonne w pielęgnacji są meble olejowane i woskowane, które nie mają takiej ochronnej warstwy – w ich przypadku powłoka wosku lub oleju może z czasem zanikać, dlatego konieczne jest jej uzupełnianie. Najczęściej konserwację zaleca się przeprowadzać raz lub dwa razy do roku.

Tego nie robimy!

– Do mebli drewnianych nie można używać szorstkich ścierek, ostrych gąbek oraz zbyt dużej ilości wody, ponieważ może ona wnikać w strukturę drewna i doprowadzić do jego wypaczenia.

– Mebli nie można myć w wykorzystaniem kuchennych detergentów, na przykład płynu do mycia naczyń, mleczek czyszczących ze ściernymi drobinkami.

– Na meblach z drewna nie powinno stawiać się gorących lub mokrych przedmiotów, na przykład naczyń, ponieważ mogą one pozostawiać niemożliwe do usunięcia ślady.

Czytałeś już?  Lifting wnętrza bez dużych kosztów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *