Duża łazienka – jak ją urządzić?

Duża łazienka jest marzeniem wielu osób. Niektórzy nie mogą pozwolić sobie na takie rozwiązanie. Jeżeli jednak mamy do dyspozycji dużą łazienkę, możemy stworzyć z niej miejsce przytulne, wygodne, o niepowtarzalnym klimacie.

Ważny jest funkcjonalny układ pomieszczenia, bo to on w głównej mierze decyduje o tym, czy poczujemy się tam komfortowo. Zaletą dużych łazienek jest to, że możemy podzielić je na dwie główne strefy: sanitarno-kąpielową oraz wypoczynkową. W tej pierwszej może znaleźć się umywalka, muszla klozetowa, wanna oraz prysznic. Dzieląc pomieszczenie na dwie części, warto jednak pamiętać, aby były one spójne ze sobą. Harmonia pomiędzy obiema strefami jest bardzo ważna.

Podział wnętrza łazienki na strefy oraz podstawowe ich wyposażenie

Atutem dużych łazienek jest to, że znajdziemy w nich więcej miejsca na odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni oraz komfortowe wyposażenie. W większym pomieszczeniu możemy pozwolić sobie na dwie umywalki, co będzie bardzo wygodne podczas porannych przygotowań domowników – wówczas z łazienki mogą korzystać dwie osoby jednocześnie. Model powinien być dobrany do wystroju wnętrza oraz na podstawie względów użytkowych. Przy umywalce powinien znaleźć się stojak na ręczniki do łazienki, który zapewni do nich swobodny dostęp. W razie potrzeby można go przestawić w dowolne miejsce, którego w dużej łazience nie brakuje.

W pomieszczeniu nad umywalką powinno znaleźć się duże lustro. Praktycznym rozwiązaniem jest model umieszczony na ruchomym przegubie, który pozwala na zmianę kąta nachylenia lustrzanej tafli. Uzupełnieniem takiego lustra jest mniejsze, dwustronne lusterko na podstawce.

Z umywalką, z racji powiązania funkcji, powinna sąsiadować muszla klozetowa oraz ewentualny bidet. W ich pobliżu zaś powinien znaleźć się stojak na papier toaletowy. Może on pełnić funkcję nie tylko magazynowania rolek papieru toaletowego, ale również miejsce przechowywania szczotki do WC. Stojak na papier toaletowy może być wykonany ze stali chromowanej, zaimpregnowanego drewna lub też tworzywa sztucznego. Ostateczny wybór modelu zależy od wystroju pomieszczenia.

Kolejną zaletą dużej łazienki jest to, iż niektóre elementy wyposażenia można zamontować, podwieszając je do ściany. W szczególności ma to zastosowanie w przypadku miski klozetowej oraz bidetu. Co prawda, takie rozwiązanie zmniejsza powierzchnię łazienki o kilka centymetrów, ale pomaga utrzymać wyższy poziom czystości, a także prezentuje się bardziej estetycznie.

Strefa wanny i prysznica w dużej łazience

W dużej łazience nie powinno zabraknąć wanny. Jest ona niezbędnym elementem, dzięki któremu możemy oddać się długiej, relaksującej kąpieli. W większym pomieszczeniu możemy pozwolić sobie na duży model, na przykład narożny. Warto również zwrócić uwagę, czy wanna jest odpowiednio wyprofilowana.

W dużej łazience obok wanny może znaleźć się również kabina prysznicowa. Szybki, odświeżający prysznic to doskonała alternatywa dla długich kąpieli. Sprawdzi się doskonale w domach, w których mieszkają osoby mające problem z poruszaniem się (np. osoby starsze). W strefie wanny oraz kabiny prysznicowej nie może zabraknąć dodatku, którym jest stojak na ręczniki do łazienki. Powinien on być umieszczony w takim miejscu, aby umożliwić łatwy dostęp po wyjściu z wanny lub spod prysznica. Stylistycznie element ten należy dopasować do reszty wyposażenia wnętrza. Jeżeli dominują w nim elementy chromowane, zdecydujmy się także na stojak na ręcznik do łazienki wykonany ze stali chromowanej. Niektóre modele dodatkowo wyposażone są w wyższe ramiona, na których można powiesić szlafroki.